Výrobce kovových modelů aut KADEN slaví sedmdesátiny

Historie Kovodružstva Náchod, které slaví letos 70. výročí od svého založení, je spojena zejména s výrobou plechových hraček a modelů. Z družstva se v průběhu let vyčlenilo několik subjektů, dětem i jejich rodičům bude asi nejvíce známý výrobce hraček KOVAP a výrobce sběratelských kovových modelů aut KADEN. Poté, co firmu loni na podzim koupili noví majitelé, se KADEN přeorientoval na výrobu unikátních kovových modelů nákladních automobilů Tatra, vojenských modelů a výrobků na míru. Český výrobce nyní cílí především na sběratele a modeláře, hračkářské obchody a zákazníky z řad automobilových i dalších firem, kteří mají zájem o dokonale konstrukčně navržené a zpracované modely navazující na tradici českého průmyslového designu dopravních prostředků. 

Společnost KADEN již léta spolupracuje s bývalým technickým ředitelem automobilky Tatra Trucks Radomírem Smolkou, se kterým vytváří řadu modelů legendární tatrovky. „Aktuálně s kolegou zpracováváme návrh na model Tatry s pancéřovanou kabinou, pracujeme také na modelech vozidel Pandur a Titus,“ říká Radomír Smolka, který je i zapáleným modelářem. Automobilka Tatra Trucks i Tatra Defence Vehicle je jedním z významných zákazníků KADENu, různé verze modelů, využívá pro své marketingové a další aktivity.

Vlajkovou lodí firmy je model TATRA Terrno 8×8 v měřítku 1:43, který je i po 11 letech nejpopulárnějším a nejlépe prodávaných výrobkem firmy KADEN. Mezi další oblíbené modely patří třeba Tatra 815-7 10X10.1R v zelené barvě nebo model Tatra 16×8 dle speciálu TATRA na převoz ropné plošiny.

Kovové modely Tatra včetně Terrna, které jsou dokonalou zmenšeninou originálních vozů, by mohly získat své místo i v nově budovaném muzeu nákladních automobilů Tatra v areálu Tatra Trucks v Kopřivnici. Muzeum se otevře návštěvníkům počátkem příštího roku. Vedle Tatry KADAEN spolupracuje i s dalšími výrobci automobilů, především s mladoboleslavskou Škodou. S ní KADEN spolupracoval úspěšně i v minulosti: vyráběl pro ni hračky, ale i modely první generace modelů Octavia, Fabia či Superb.

Výroba kovových sběratelských modelů konkrétních vozů je přitom nejen je v České republice, ale  i v rámci Evropy velkou vzácností. „Většina všech modelů se dnes sériově vyrábí v Číně a v Malajsii. Je nás skutečně jenom pár firem, které držíme poctivou ruční výrobu navázanou na nejlepší československou, potažmo evropskou strojírenskou tradici,“ upřesňuje výrobní ředitel KADENu Lukáš Petrovický.

KADEN je firma vyrábějící modely automobilů, vojenských vozidel, stavebnic a kovových dílů, která dnes zaměstnává na tři desítky lidí. Tradice firmy sahá až do roku poloviny 20. století. Letos firma slaví 70 let od založení Kovodružstva Náchod, které bylo ustaveno usnesením valné hromady 17. června 1950. V roce 2019 firmu koupila společnost SAGES Consulting s.r.o., která chce navázat na tradici firmy a nabídnout zákazníkům kvalitní českou modelařinu obohacenou o moderní design.

www.kaden.cz 

Nejste přihlášen. Přihlásit se

Aktuality z domova

Aktuality z domova partner rubriky Zprávy

Aktuální Zprávy

Čerstvé zprávy a události z domova i ze světa. Aktuality ze světa sportu a financí. Novinky v oblasti módy a bydlení. Zprávy aktuálně.

Profi články

Profi články je portál na vydávání Tiskových zpráv. Profi články je zpravodajsky portál společnosti Press Media. info@press-media.cz, profi-clanky.cz

Aktuality Facebook Like Box

Finmag

Finanční zpravodajství. Business News.

NAVRCHOLU.cz

Foto galerie

Přihlásit se | Design DonV optimalizace PageRank.cz