Výhody neoprenových bot po celý rok
Neoprenové boty známe hlavně jako boty do vody. Jejich výhody ale oceníte po celý rok. Proč a kam se hodí?
více v článku...
Tloušťka jako základní parametr neoprenových bot
Neoprenové boty využijete jednak v letních měsících. Nohy totiž chrání před poraněním o mušle nebo ostré kameny i poškozením, které na kůži vyvolává vliv slunečních paprsků. Další výhodou neoprenových bot je zpevnění a fixace nohy, což umožní lepší kontrolu stoje na prkně.
Také v létě vám může při pobytu ve vodě být chladněji, proto oceníte i izolační schopnost tohoto materiálu.
Tím spíše pak uvítáte tuto vlastnost během chladnějšího období. Neoprenové boty dokáží významně prodloužit sportovcům aktivní sezónu. Hodí se tak pro nošení při potápění, kiteboardingu, windsurfingu, yachtingu, paddleboardingu a dalších aktivitách.
O tom, jestli vás obuv dostatečně zahřeje, rozhoduje zejména tloušťka neoprenu. Boty se vyrábí běžně v tloušťce 1 až 7 mm a platí, že čím silnější materiál je, tím více tepelného komfortu vám poskytne.
To, že jsou boty určeny do chladnější vody ostatně poznáte už na první pohled. Nízké boty jsou vyrobeny adekvátně svému využití ze slabšího neoprenu, to znamená o tloušťce 1 až 3 mm. Určeny jsou zejména do teplejších vod a nohu více chrání hlavně před poraněním.
Vysoké boty v tloušťce 3 až 7 mm už jsou poměrně spolehlivým vybavením i do mrazů. Obecně se do chladných vod, pod čímž si lze představit cca 14 až 18 stupňů, doporučuje provedení v síle nejméně 2 až 3 mm, ledová voda už vyžaduje nejméně 4 až 5 mm. Neopren v tloušťce až 7 mm zvládne i teploty pod nulou.
Jaké další parametry neoprenové obuvi jsou důležité
Neoprenová obuv také může být vyrobena s odděleným palcem nebo jako nedělená. Variantu s odděleným palcem lze zvažovat, pokud potřebujete lepší fixaci končetiny. Vhodný je takový model i pro majitele širšího chodidla.
Budeme-li však jako hlavní kritérium uvažovat tepelný komfort, doporučeníhodná je naopak bota nedělená. Ta ale také klade nároky na skutečně pečlivý výběr správné velikosti. Díky tomu se obutí nebude na noze nežádoucím způsobem přetáčet.
Boty jsou vyrobeny ze silnějšího materiálu než ponožky, které lze alternativně nosit do chladnějších vod také. Výhodou ponožek je lepší kontakt s povrchem díky absenci podrážek. Naopak nevýhodu představuje to, že ponožky nejsou tak bezpečné při nošení ve vodě. Boty kromě vodních sportů využijete i při jízdě na kajaku či lodi.
Podrážka u bot může být tvrdá či měkká. Ta tvrdá je vhodná i pro chůzi po kamenech či útesech. U měkké podrážky počítejte s možností chodit spíše po hladkých površích, jako je paluba lodi nebo písčitá pláž.
V tomto případě však záleží i na druhu sportu. Na kitesurfing a windsurfing bude ideální tenká gumová podrážka, která příliš nesníží citlivost, ale současně ochrání boty před prodřením. Windsurfing a klasický surfing vám umožní nosit i silnější podrážku, jelikož citlivost v chodidlech zde není tak důležitá.