Vše o povinném ručení – na co se vztahuje, jak sjednat a zrušit

Kdo vlastní motorové vozidlo, musí mít sjednané autopojištění. Jaké to je? Co vše ovlivňuje jeho cenu a jak na pojistce ušetřit?

Pojištění odpovědnosti z provozu vozidel neboli povinné ručení je v Česku povinné ze zákona. A to pro všechny majitele daného vozidla. Výjimkou je depozit auta neboli dočasné vyřazení vozidla z evidence. Takové auto ovšem pochopitelně nesmí na silnici.

Nabídka povinného ručení je skutečně pestrá. Ve svém portfoliu ho má každá pojišťovna. Jaké povinné ručení sjednat? 

Co kryje povinné ručení?

Povinné ručení je základ, který musí mít každé vozidlo. Slouží ke krytí škod vzniklých ostatním účastníkům provozu na komunikacích. Tyto škody zahrnují:

  • újmu vzniklou ublížením na zdraví nebo usmrcením,
  • škodu vzniklou poškozením, zničením nebo ztrátou věci,
  • ušlý zisk,
  • náklady spojené s právním zastoupením, pokud pojišťovna nezaplatí včas nebo vůbec.
Tip redakce:  Samolepky na auto váš vůz zvýrazní, ozvláštní a ostatní rozveselí

Jinými slovy, pokud vozidlo způsobí nějakou škodu na jiném vozidle, majetku nebo újmu jiné osobě, škody hradí pojišťovna. Minimální částka, kterou pojišťovna zaplatí, je rovněž daná zákonem. Jedná se o 35 milionů korun za škodu na majetku a 35 milionů korun za újmy na zdraví.

Nezaplacené povinné ručení

Vzhledem k tomu, že povinné ručení je ze zákona “povinné”, myslí zákon i na případy, kdy má někdo nezaplacené povinné ručení.

V první řadě za provozování vozidla bez povinného ručení hrozí pokuta od 5 000 do 40 000 korun. Při silniční kontrole je to pak jednorázově od 1 500 do 3 000 korun. To by se možná ještě dalo snést. Avšak je tu druhý postih za nezaplacené povinné ručení. 

Pokud někdo způsobí škodu a nebude mít sjednané povinné ručení, bude všechno platit z vlastní kapsy. A rozhodně nemusí jít jen o pár pomačkaných plechů. Náklady za léčbu, újmu na zdraví, trvalé následky i ušlý zisk se mohou vyšplhat do milionových částek. A takovou sumu už zaplatí jen málokdo. 

Tip redakce:  Nová Mazda CX-5

Jak sjednat povinné ručení

Sjednání povinného ručení je dnes velmi jednoduché. Nabízí ho každá pojišťovna, avšak není potřeba je jednotlivě obcházet, studovat podmínky každé pojišťovny zvlášť a složitě vybírat.

Existují totiž online srovnávače a kalkulačky povinného ručení. Ty po zadání základních údajů o vozidle a majiteli vygenerují nabídky jednotlivých pojišťoven, které jsou seřazené podle ceny. 

Online kalkulačky jsou nezávazné a zdarma. V případě, že se objeví dobrá nabídka, lze si povinné ručení rovnou online sjednat.

Jak zrušit povinné ručení

Povinné ručení se většinou sjednává na dobu neurčitou s pojistným obdobím na jeden rok a automatickým prodlužováním. To znamená, že pokud před uplynutím tohoto období žádná ze stran nedá výpověď povinného ručení, smlouva se automaticky prodlouží na další rok.

Je dobré si každý rok před uplynutím smlouvy zkontrolovat aktuální cenu pojištění pomocí kalkulačky povinného ručení. Pokud se objeví výhodnější nabídka, lze stávající povinné ručení vypovědět a zařídit si obratem levnější. 

Tip redakce:  Jízda v zimě

Vzor výpovědi povinného ručení je běžně dostupný online na webech pojišťoven. Jen je třeba pamatovat na to, že výpověď povinného ručení je třeba zaslat nejpozději 6 týdnů před koncem pojistného období. Jinak se smlouva prodlouží na další rok.

Jaké jsou další způsoby, jak zrušit povinné ručení? Mezi ostatní možnosti patří:

  • prodej vozidla nebo jeho likvidace (vyřazení z evidence)
  • výpověď bez udání důvodů do dvou měsíců po uzavření smlouvy
  • výpověď z důvodu nové ceny pojistného (do 1 měsíce od oznámení nové ceny)
  • výpověď do tří měsíců od pojistné události z důvodu nespokojenosti se způsobem vyřízení pojistné události pojistitelem

Způsobů, jak zrušit povinné ručení, je tedy poměrně dost. Důležité vždycky je, aby pojistník dodržel danou zákonnou lhůtu pro včasnou výpověď pojištění. 

Nejste přihlášen. Přihlásit se

Aktuality z domova

Aktuality z domova partner rubriky Zprávy

Aktuální Zprávy

Čerstvé zprávy a události z domova i ze světa. Aktuality ze světa sportu a financí. Novinky v oblasti módy a bydlení. Zprávy aktuálně.

Profi články

Profi články je portál na vydávání Tiskových zpráv. Profi články je zpravodajsky portál společnosti Press Media. info@press-media.cz, profi-clanky.cz

Aktuality Facebook Like Box

Finmag

Finanční zpravodajství. Business News.

NAVRCHOLU.cz

Foto galerie

Přihlásit se | Design DonV optimalizace PageRank.cz