Víte kolik slyší vaše ucho? Odhlučnění šité na míru

Odpověď na otázku, kde u člověka leží hranice slyšitelného je ve skutečnosti mnohem složitější, než by se mohlo jevit a kromě toho, že práh sluchu je do jisté míry individuální u každého z nás, je také závislý na frekvenci zvuku. Nemá proto smysl pokoušet se definovat citlivost lidského ucha prostřednictvím jediného čísla. Důležité však je, že jízda autem poskytuje našemu sluchovému orgánu vjemů více než dost. Vibrace plastových i kovových částí, běh motoru, hluk od kol i z okolního prostředí – zdrojů hluku, kterému jsou řidič či cestující ve voze vystaveni je mnoho a v konečném důsledku snižují komfort jízdy. Při delších cestách mohou dokonce negativně ovlivňovat i pozornost řidiče. Na místě jsou proto úvahy o možnostech odhlučnění interiéru. Které části vozu lze odhlučnit a jaký bude výsledný efekt?

Odhlučnění kabiny

Při odhlučňování vozu se prostřednictvím aplikace protihlukových a antivibračních materiálů postupně eliminují jednotlivé zdroje hluku uvnitř kabiny tím, že tyto zdroje izolují a zamezují jeho šíření. Z pohledu pronikání hluku do interiéru vozu jsou zvláště citlivými místy podběhy kol a karosérie, mezimotorový prostor či dveře. V potaz je nutno brát i vibrace různých částí vozu samotného, které taktéž produkují nepříjemné zvuky. Ke každému zdroji hluku je nutno přistupovat individuálně a použít správný postup i vhodné materiály.

Správně provedené odhlučnění kabiny vozu vede k výraznému zlepšení akustického komfortu pro řidiče i jeho spolucestující. Díky tomu je ve voze snadnější komunikace jak mezi cestujícími, tak přes hands-free. Současně není rušena reprodukovaná hudba a poslech autorádia je výrazně kvalitnější. V neposlední řadě není narušována pozornost řidiče, kterou může hluk značně ovlivnit a způsobit dřívější nástup únavy, bolesti hlavy apod.

Tip redakce:  Náhradní díly na smykem řízené nakladače UNC 060, UNC 750 a UNC 061 se vždy hodí

Čeho může odhlučnění reálně dosáhnout?

Při odhlučňování vozu lze reálně očekávat snížení hladiny hluku v kabině o 3-5 dB. Taková redukce znamená pocitové snížení hluku až o 40 % a skutečně znatelné zvýšení jízdního komfortu. Obecně samozřejmě platí, že čím více zdrojů hluku bude izolováno, tím bude celkový efekt výraznější. Ne vždy je ale nutné provádět odhlučnění celého vozu a záleží na zákazníkovi a jeho požadavcích, která místa jsou pro něj zásadní, a bude je chtít odhlučnit. Není tak problém soustředit se pouze na některé zdroje hluku a odhlučnění provést na míru dle potřeb zákazníka. Svoji roli v plánování odhlučnění na míru přitom může hrát typ vozu, citlivost řidiče na jednotlivé zvuky či speciální důvody pro odhlučnění (např. vytlumení dveří při výměně reproduktorů).

Tip redakce:  Prodej kvalitních a prověřených vozů Ford

Profesionálně provedené odhlučnění za použití kvalitních materiálů a postupů je skutečně znát a přináší mnoho pozitivního. Svěřte proto svůj vůz těm správným odborníkům, výsledek vás překvapí!

Nejste přihlášen. Přihlásit se

Aktuality z domova

Aktuality z domova partner rubriky Zprávy

Aktuální Zprávy

Čerstvé zprávy a události z domova i ze světa. Aktuality ze světa sportu a financí. Novinky v oblasti módy a bydlení. Zprávy aktuálně.

Profi články

Profi články je portál na vydávání Tiskových zpráv. Profi články je zpravodajsky portál společnosti Press Media. info@press-media.cz, profi-clanky.cz

Aktuality Facebook Like Box

Finmag

Finanční zpravodajství. Business News.

NAVRCHOLU.cz

Foto galerie

Přihlásit se | Design DonV optimalizace PageRank.cz