V důsledku sopečných erupcí v Papui-Nové Guineji opustilo své domovy už 15 tisíc lidí

V důsledku sopečných erupcí v Papui-Nové Guineji opustilo své domovy už 15 tisíc lidí
 Horká láva ze sopky

Popel sopky stoupal až do výšky 18 km
Sopečné erupce v Papui-Nové Guineji způsobily, že 15.000 lidí na severovýchodě země muselo už opustit své domovy. Informovala o tom agentura Reuters s odvoláním na nedělní vyhlášení záchranných služeb.

Sopka Ulawun na severovýchodním ostrově Nová Británie vybuchla ve středu, přičemž následně popel stoupal až do výšky 18 km. V pátek zase nastal výbuch sopky Manama a po jejím svazích začaly stékat nebezpečné pyroklastické toky.

Jak píše Reuters, ačkoli nebyly hlášeny žádné oběti, erupce sopek zničili domy, plantáže a studny. Popel, který sopky ze sebe chrlili, narušil i provoz vnitrostátních letů.

Podle údajů Mezinárodní federace společností Červeného kříže a Červeného půlměsíce (IFRC) muselo po výbuchu sopky Manama ze svých příbytků ujít 3775 a po explozi sopky Ulawun 11.047 lidí. Ti se uchýlili v krizových centrech, kde místní Červený kříž, provinční vláda či Armáda spásy zajišťovaly pro lidi přísun nouzových dodávek.

V oblastech zasažených výbuchy sopek se ve vzduchu nachází sopečný popel, jehož drobné skleněné částice mohou trvale poškodit plíce a způsobit tak vážné onemocnění či dokonce smrt.

Nejste přihlášen. Přihlásit se

Aktuality z domova

Aktuality z domova partner rubriky Zprávy

Aktuální Zprávy

Čerstvé zprávy a události z domova i ze světa. Aktuality ze světa sportu a financí. Novinky v oblasti módy a bydlení. Zprávy aktuálně.

Profi články

Profi články je portál na vydávání Tiskových zpráv. Profi články je zpravodajsky portál společnosti Press Media. info@press-media.cz, profi-clanky.cz

Aktuality Facebook Like Box

Finmag

Finanční zpravodajství. Business News.

NAVRCHOLU.cz

Foto galerie

Přihlásit se | Design DonV optimalizace PageRank.cz