Úprava vody na chalupách

Pořídili jste si konečně vysněnou chalupu, kde můžete trávit víkendy i dovolenou a s chalupou i krásný pozemek včetně vlastní studny? Pak gratulujeme a přinášíme pár tipů, jak o takovou studnu na chalupě pečovat. Tedy spíš o vodu v ní.

Úpravě vody se pravděpodobně nevyhnete, zvlášť pokud se o chatu včetně studny delší dobu nikdo moc nestaral. Kvalita vody ve většině případů neodpovídá stanoveným požadavkům, proto je nutné uchýlit se k určité formě jejího zkvalitnění.

Voda ze studny a studánek

Jestliže nemáte zatím s chalupařením žádné zkušenosti, pak vás musíme informovat o tom, že u většiny chalup a chat není vybudováno vodovodní potrubí, a proto se řada vlastníků těchto nemovitostí uchyluje k používání vody ze studny a blízkých studánek. Není tedy divu, že panuje kolem používání takové vody určitá obava o vhodnosti vody, zda je možné ji používat jen pro mytí či dokonce k pití.

Tip redakce:  Jak vykouzlit moderní interiér?

Pravda je taková, že většinou má do pitné vody daleko. Podcenění kontroly vody, zda je vhodná i jako pitná voda, může vést k dlouhodobým zdravotním potížím, zvlášť pijete-li takovou vodu pravidelně. Bohužel mnohdy situaci neřeší ani filtrace vody. Jak tedy studnu a vodu v ní řešit?

Rozbor vody

V prvé řadě si nechte udělat rozbor vody. Jedině tak poznáte, zda je voda v pořádku. K nejčastějším problémům vody patří:

  • Organické nečistoty
  • Vyšší obsah amoniaku, zvláštní barva, chuť či zápach
  • Vysoká tvrdost vody
  • Hodně manganu a železa ve vodě
  • Přítomnost mikroorganismů/baktérií
  • Nečistoty – hlína, písek, jíl
  • Zvýšený obsah dusičnanů
  • A další…

Voda ve studni může být kontaminována z jímky, hnojeného pole, žumpy apod. a mohou zde být překročeny limity dusičnanů. Dalšími možnými příčinami jsou špatně těsnící víko studny anebo může do studny prosakovat povrchová voda. Pokud se studna nepoužívá pravidelně, mohou v ní vznikat usazeniny. Než tedy začnete vodu ze studny používat i k pití, nechte ji zkontrolovat a podle toho pak můžete vodu upravit, abyste ji mohli beze strachu používat.

Tip redakce:  Proč mít vlastní vířivku?

Nejste přihlášen. Přihlásit se

Aktuality z domova

Aktuality z domova partner rubriky Zprávy

Aktuální Zprávy

Čerstvé zprávy a události z domova i ze světa. Aktuality ze světa sportu a financí. Novinky v oblasti módy a bydlení. Zprávy aktuálně.

Profi články

Profi články je portál na vydávání Tiskových zpráv. Profi články je zpravodajsky portál společnosti Press Media. info@press-media.cz, profi-clanky.cz

Aktuality Facebook Like Box

Finmag

Finanční zpravodajství. Business News.

NAVRCHOLU.cz

Foto galerie

Přihlásit se | Design DonV optimalizace PageRank.cz