Trumpův tweet nahrává stoupencům prezidentova odvolání

Sobotní tweet amerického prezidenta Donalda Trumpa nahrál jeho kritikům a stoupencům možného impeachmentu, ústavního vyjádření nedůvěry prezidentovi. Příspěvek komentoval odvolání Michaela Flynna z funkce bezpečnostního poradce, protože lhal nejen viceprezidentovi Miku Pencovi, ale i FBI ohledně svých styků s Rusy loni v prosinci. Reuters s odvoláním na právní experty uvádí, že šéf Bílého domu o možných lžích věděl předtím, než vyzval šéfa FBI, aby Flynna nevyšetřoval. Celá kauza podle kritiků představuje maření spravedlnosti a otevírá možnost impeachmentu.

„Musel jsem generála Flynna vyhodit, protože lhal viceprezidentovi a FBI. K těmto lžím se přiznal. Je to ostuda, protože jeho činy během přechodného období (tedy po listopadovém zvolení a před lednovou inaugurací Trumpa) byly v souladu se zákonem. Nebylo co skrývat!“ napsal Trump v sobotu na twitteru.

Tip redakce:  Politická reprezentace

Flynn byl během loňského prosince součástí týmu prezidentových poradců, kteří pracovali na zlepšení vztahů s Ruskem. Měl zařídit, aby Rusové reagovali na vyhlášené protiruské sankce exprezidentem Barackem Obamou zdrženlivě. Ohledně svých kontaktů s bývalým ruským velvyslancem v USA Sergejem Kisljakem následně Federálnímu úřadu pro vyšetřování (FBI) lhal, k čemuž se v pátek přiznal a začal s úřadem spolupracovat.

Trumpův tweet však nasvědčuje tomu, že o lžích svého bývalého poradce věděl a požadoval na vyšetřovatelích, aby dále Flynna nevyšetřovali, což představuje dle kritiků maření spravedlnosti. List The Daily Telegraph připomíná, že maření spravedlnosti může být jedním z důvodů pro zahájení ústavního vyjádření nedůvěry prezidenta. Poradci Bílého domu se následně pokusili rozptýlit podezření ohledně autenticity tweetu a za autora příspěvku označili Johna Dowda, člena prezidentského právního týmu, který odmítl na otázku reagovat.

Tip redakce:  Šéf regionálního centra Rosatomu pro Střední Evropu promluvil o historii a perspektivách česko-ruské spolupráce v jaderné sféře

Protiruské sankce vyhlásil těsně před svým odchodem z Bílého domu Barack Obama. Deník The New York Times s odvoláním na získanou údajnou emailovou korespondenci mezi poradci napsal, že se tým poradců obával, že by razantní ruská reakce na sankce mohla připomínat ruské vměšování do amerických voleb. Flynn se o svých stycích s Kisljakem radil s větším počtem poradců. Trumpova poradkyně Kathleen McFarlandová v jednom ze svých emailů potvrdila, že pro prezidenta by mohlo být obtížné uvolnit napětí s Ruskem, „což mu právě vyhrálo volby“. Neustálé připomínání ruského vlivu by tak mohlo Trumpovo vítězství ve volbách zpochybnit.

Nejste přihlášen. Přihlásit se

Aktuality z domova

Aktuality z domova partner rubriky Zprávy

Aktuální Zprávy

Čerstvé zprávy a události z domova i ze světa. Aktuality ze světa sportu a financí. Novinky v oblasti módy a bydlení. Zprávy aktuálně.

Profi články

Profi články je portál na vydávání Tiskových zpráv. Profi články je zpravodajsky portál společnosti Press Media. info@press-media.cz, profi-clanky.cz

Aktuality Facebook Like Box

Finmag

Finanční zpravodajství. Business News.

NAVRCHOLU.cz

Foto galerie

Přihlásit se | Design DonV optimalizace PageRank.cz