Tloustneme a nevíme proč?

více v článku...

Tloustneme a nevíme proč?

Kromě všeobecně známých nejčastějších důvodů nárůstu hmotnosti, kam patří nevhodný jídelníček (složení, pravidelnost, objem jídla), nedostatek pohybu, nedostatek odpočinku a nadlimitní stres, mohou za přírůstkem nežádoucích kilogramů být i některá onemocnění či léky. Nesmíme zapomenout ani na rizikové životní etapy v životě každého z nás jako jsou vstup do manželství, odchod z rodiny (osamostatnění se), nástup do zejm. prvního zaměstnání, narození dítěte, ukončení sportovní činnosti.

Jaké léky mohou být příčinou nárůstu hmotnosti?

Jsou to některá psychofarmaka (antidepresiva, antipsychotika, antiepileptika), hormonální antikoncepce, hormonální příprava/terapie u neplodnosti, glukokortikoidy. Uvedené léky patří do kategorie těch, které nám lékař předepíše z určité poměrně závažné medicínské indikace a zpravidla v tuto chvíli se řeší podstatnější problém než riziko ev. přibrání několika kilogramů. V seznamu nežádoucích účinků je většinou uvedena celá řada možných nepříjemných vedlejších efektů léčby, které se samozřejmě ne vždy a u každého objeví. Také klasické léky na cukrovku jsou často spojeny s horší možností zhubnout.

Nevíte proč tloustneme?

Co můžeme udělat? Pokud začátek medikace je časově spojen s leckdy prudkým vzestupem váhy např. i 10 i více kg/1 – 2 měsíce léčby a naše onemocnění se již určitým způsobem zklidnilo, měli bychom tento efekt zmínit svému ošetřujícímu lékaři a ten se může pokusit, pokud je to možné, vyměnit lék za jiný s obdobným terapeutickým účinkem, který nám může vyhovovat lépe. Nežádoucí účinek v podobě nabírání hmotnosti může být zcela individuální, zatímco u jednoho pacienta ke vzestupu váhy dojde u jiného ne, nejde tedy o „zlomyslnost“ našeho lékaře, který nám předepsal lék, po kterém se tloustne.

Záměna léku není možná? Od začátku terapie (pokud jste ve stavu, že jste toho schopni) se zajímejte, jak nejlépe váš jídelníček vylepšit a snažit se o co nejpravidelnější režim s dostatkem živin, čerstvých potravin, s minimem sladkostí apod., abyste efekt nežádoucího účinku léku nepodpořili běžnými stravovacími nešvary. Tzn. vhodná strava může minimalizovat ev. nežádoucí efekt terapie.

Onemocnění spojená s nabíráním hmotnosti?

Hormonální poruchy vč. nejčastějšího onemocnění v podobě snížené funkce štítné žlázy, syndrom polycystických ovarií, psychická onemocnění (většinou efekt léčby spolu s ev. nižším zájmem o vlastní aktivitu), poúrazové stavy a pooperační období, spojené s dlouhým obdobím, kdy se nemůžeme pohybovat., riziková těhotenství, pokud jsou spojená s výraznými zdravotními problémy či s nařízeným klidem na lůžku.

Co na závěr? Buďme trpěliví, je třeba prvotně zvládnout zaléčení základního onemocnění – např. substituční terapie u hormonálních poruch či doléčení úrazu s následnou rehabilitací. Zajímejme se, jak ozdravit jídelníček, abychom si nekvalitním jídlem náš stav a zdraví ještě více nepoškozovali. A nezapomínejme, že máme ještě další účinnou zbraň proti nežádoucím kilogramům! A to je v případech, kde je to možné pravidelný pohyb. Každý alespoň, jak může, každý krok má smysl.

Don: