Thor a báseň Edda

Thora kdysi přelstil král obrů Útgarða-Loki. Král pomocí své magie Thora obelstil. Král závodil sám s Thorovým rychlým sluhou Þjálfim. Poté Útgarða-Loki vyzval Lokiho k soutěži v pojídání s jedním ze svých sluhů, Logim.

Loki nakonec prohrál. Sluha dokonce vyjedl koryto s jídlem a nazval Thora slabým, když zvedl jen kočičí tlapu, přičemž kočka byla iluzí Midgardského hada.

Thor byl poté vyzván k soutěži v pití, ale nedokázal vyprázdnit roh, který nebyl naplněn medovinou, ale byl spojen s oceánem. Tento čin odstartoval přílivové a odlivové změny.

Þunor dal jméno staroanglickému dni Þunresdæg, což znamená Þunorův den, v moderní angličtině známý jako Thursday. Þunor je také zdrojem moderního slova hrom.

V severské mytologii má Thor za úkol zabít Midgardského hada, a často tak bývá ztotožňován s bohem Jupiterem a Herkulesem.

Tip redakce:  Češi už plánují letní dovolené v Itálii

Chcete se přečíst více o dalších zajímavých tématech, špercích, módě nebo drahých kamenech? Podívejte se na náš blog. Můžete si zde například přečíst o zajímavých korundech nebo o podceňované krásně žluté síře.

Nejste přihlášen. Přihlásit se

Aktuality z domova

Aktuality z domova partner rubriky Zprávy

Aktuální Zprávy

Čerstvé zprávy a události z domova i ze světa. Aktuality ze světa sportu a financí. Novinky v oblasti módy a bydlení. Zprávy aktuálně.

Profi články

Profi články je portál na vydávání Tiskových zpráv. Profi články je zpravodajsky portál společnosti Press Media. info@press-media.cz, profi-clanky.cz

Aktuality Facebook Like Box

Finmag

Finanční zpravodajství. Business News.

NAVRCHOLU.cz

Foto galerie

Přihlásit se | Design DonV optimalizace PageRank.cz