více v článku...
Thajská masáž
Thajské masáže, nebo také Nuat phaen boran – thanjsky – นวดแผนโบราณ, se využívají už více jak dva a půl tisíc let. Thajské masáže kombinují akupresuru a jógu. Tyto tradiční masáže se výrazně liší od evropských. Cílem thajské masáže není bolest zmírnit, ale zcela ji odstranit.
Ač by se mohlo zdát, že thajská masáž je vyčerpávající, tak opak je pravdou, není náročná pro maséra ani masírovaného. Pro maséra je zde důležité soustředění, tušená síla a také perfektní sladění pohybů.
Standartní thajská masáž bývá zahajována na zádech a pracuje se s přední části těla, houpavým pohybem zpracovává masér chodidla a pokračuje dál, pracuje na uvolnění energetických linií. Vrcholem je poté jógové asanami, kdy masér používá celé tělo.
Jak už bylo zmíněno, thajská masáž je kombinací akupresury a jógy, proto jsou zde důležitá práce s energiemi. Pomoci energetických linií získává člověk životní sílu. Tyto energie nejsou viditelné a ani se nedají prokázat, ale víme, že jsou. Udává se až 72 000 energetických drah v jednom lidském těle. Pro thajskou masáž bylo vybráno základních 10 energetických drah, říká se jim 10 Senů.
Těmito drahami se uskutečňuje výměna energií mezi lidským tělem a jeho okolím a nastoluje se tím rovnováha člověka a vesmíru. Kvalitně provedená thajská masáž přináší hloubkovou relaxaci, uvolnění stresu, zvyšuje pružnost těla a celkovou kondici člověka.
Thajská masáž by měla trvat alespoň 90 minut a bývá zahajována přibližně minutovou modlitbou, která slouží k soustředění mysli na masáž a meditaci během masáže. Modlitba má osvobodit pacienta od nemocí a bolestí.
Málokdo ví, že po operaci páteře, kloubů, nebo po zlomeninách, nebo v pokročilém věku, se absolutně nedoporučuje provádět „Klasickou thajskou masáž“, proto může mít rada pro klienta při výběru masáže velký význam. Proto jsou různé obměna thajských masáží.
Thajská masáž pomůže od bolesti zad a svalů, osobní či pracovní zátěže, stresu, má schopnost regenerace a rehabilitace, také působí blahodárně na psychosomatické obtíže, panické poruchy či únavový syndrom. Naopak není doporučována po čerstvých poúrazových stavech, pro lidi s křečovými žilami, osteoporózou, v těhotenství a u oběhových onemocnění.