Tepelná čerpadla vs čerpadla pro topení – druhy a rozdíly – znáte je?

Základní princip tepelných čerpadel. Jak vůbec fungují, co je jejich podstatou a jaké existují jejich druhy. Pokud nejste zcela zdatní v oblasti voda-topení-plyn, pojďte si s námi udělat malý přehled jednotlivých pojmů.

Tepelná čerpadla – jak fungují?

Tepelné čerpadlo je alternativní zdroj energie, který funguje obdobně jako například kuchyňská chladnička. Tepelné čerpadlo získává teplo z okolí vytápěného objektu, přetvoří jej na vyšší teplotní hladinu a získané teplo je pak možné využít.

Aby mohlo dojít ke zvýšení hladiny tepla, musí se stlačit páry chladiva v kompresoru. Tím pádem dojde k jeho zahřátí a následně je možné teplo využít třeba na ohřev teplé vody nebo pro klasické vytápění. Teplo je možné získat i z chladného vzduchu či ze vzduchu, jehož teplota dokonce klesla pod bod mrazu. Existují celkem 4 druhy tepelných čerpadel, vždy podle zdroje, odkud čerpadlo získává energii.

  • Země/voda – čerpadlo získává energii ze země a přenáší teplo do otopné soustavy
  • Vzduch/voda – přenášení tepla z venkovního vzduchu (z okolí vytápěného objektu) do vody, topení či zásobníku vody.
  • Vzduch/vzduch – energie se získává z venkovního vzduchu a je předáváno rovnou do vzduchu v místnosti
  • Voda/voda – voda koluje z jedné studny (zdrojové) do druhé (vsakovací) a během tohoto procesu dokáže čerpadlo odebrat vzniklou energii.

Výhodou tohoto zdroje vytápění a ohřevu vody je efektivita. Je však ale potřeba počítat i s velmi vysokou pořizovací cenou a náklady na pravidelný servis.

Tip redakce:  Pro profesionální firmu není stěhování těžkých břemen a strojů žádným problémem

Tepelné čerpadlo je zkrátka zařízení, díky kterému je možné teplo odněkud získat a využít jej dál.

Čerpadlo pro topení…

…neboli oběhové čerpadlo je naopak zařízení, které pomáhá rozvádět získané teplo do domu, ať už pro účely ohřevu vody či vytápění. Ať už využíváte kotle na dřevo, na plyn či elektrokotle, nejprve se teplo vytvoří právě zde. Oběhová čerpadla pak dopraví teplo do otopné soustavy, potažmo pak to otopného tělesa, kterým může být klasický radiátor nebo třeba podlahové topení.

Čerpadla samozřejmě dokážou dovést potřebné teplo také pro účely ohřátí vody.

Pozor na nesprávný výpočet

Chystáte se pořizovat oběhové čerpadlo? V tom případě nespoléhejte na vlastní odhad či úsudek. Budete potřebovat nahlédnout do projektu vaší otopné soustavy. Právě v projektu jsou uvedeny přesné výpočty, kolik tepla bude potřeba (a možno) dosáhnout. Podle toho pak vyberete čerpadlo, které bude zcela optimální pro váš dům.

Tip redakce:  Kvalitní garážová vrata

Nejste přihlášen. Přihlásit se

Aktuality z domova

Aktuality z domova partner rubriky Zprávy

Aktuální Zprávy

Čerstvé zprávy a události z domova i ze světa. Aktuality ze světa sportu a financí. Novinky v oblasti módy a bydlení. Zprávy aktuálně.

Profi články

Profi články je portál na vydávání Tiskových zpráv. Profi články je zpravodajsky portál společnosti Press Media. info@press-media.cz, profi-clanky.cz

Aktuality Facebook Like Box

Finmag

Finanční zpravodajství. Business News.

NAVRCHOLU.cz

Foto galerie

Přihlásit se | Design DonV optimalizace PageRank.cz