Svatební tradice jako příslib šťastného manželského života

Téměř každá dívka sní o tom, že se na jeden den stane princeznou v bílém a provdá se za rytíře svého srdce. Ani v dnešní době by se nemělo zapomínat na svatební tradice, která nám přislíbí trochu toho manželského štěstí. Pojďme si proto ty nejznámější připomenout.

více v článku...

Svatební šaty

Výběr svatebních šatů je vlastně takový malý obřad, při kterém asistují kamarádky, sestry a často i maminka. Na výběru by se však nikdy neměl podílet ženich, který by měl šaty vidět až v den svatby. Některé nevěsty volí originalitu a nechávají si šaty ušít. Nevěsta by si však nikdy neměla své šaty šít sama, mohla by si totiž zašít vlastní cestu ke štěstí. A to může (a nemusí) platit i u popůlnočních šatů pro nevěsty.

Něco starého, nového, půjčeného a modrého

Právě tuto svatební tradici dodržují nevěsty nejčastěji. Stará věc symbolizuje, že za sebou nechává starý život, nová naopak symbolizuje život budoucí. Půjčená věc je pak zárukou štěstí. Modrá barva je symbolem čistoty, nevinnosti a věrnosti.

Ženicha by neměl zdobit motýlek. Díky němu by totiž mohlo manželské štěstí odlétnout.

Cesta na obřad

Prvním autem jede ženich, poté svatebčané a jako poslední jede nevěsta. Kolona aut často troubí. Zapomenout nesmíme ani na zdobení oken aut stužkou a myrtou. Auta nevěsty a ženicha bývají zdobena speciálně. Dříve to bývala panenka v bílých a šatech a panáček v obleku. Dnes snoubenci používají hlavně květinové aranžmá.

Svatební kytice

Květinovou vazbu by měl zajišťovat ženich a nevěsta by ji měla poprvé spatřit až ve svatební den. Důležitý je také moment házení svatební kytice. Nevěsta ji odhazuje, protože je již vdanou paní a nepotřebuje ji. Dívka, která kytici chytí by se sama měla do roka vdát. Dnes se některé nevěsty nechtějí své kytice vzdát a nechávají si vázat speciální kytici pro tento účel.

Chomout

Dnes bývá záležitostí zejména vesnických svateb. Po obřadu přijedou ženichovi přátelé, nasadí mu kolem krku chomout a na nohu připoutají pomocí malých zámků kouli pro dobytek. Ženich se musí vyplatit a kupuje si od přátel klíčky, pomocí kterých ho má nevěsta vysvobodit. Myslím, že symbolika této tradice je jasná – ženichovi končí svoboda.

Rozbití talíře

Při přípitku upustí číšník na zem talíř a novomanželé musí zamést střepy. Nevěsta by se nikdy neměla chopit košťátka, aby s ní v manželství nebylo zametáno. Nezapomeňte si schovat střípek pro štěstí!

Svatební koláčky

Patří mezi tradiční svatební pečivo, ale pozor! Nevěsta by si je neměla péct sama, aby v manželství netrpěla nouzí.

Společná polévka

Vzájemné krmení nevěsty a ženicha knedlíčkovou polévkou symbolizuje, že se v manželství budete o vše dělit rovným dílem.

Při vybírání svatebních tradic, které ve svůj velký den dodržíte, nesmíte hlavně zapomínat na to, že všechny tradice by měly být příjemné hlavně vám oběma. protože tradice samotné vám štěstí nepřinesou.

Don:
Related Post