Rybářské pruty – podle jakých kritérií si vybrat ten správný?

Rybářské pruty se vybírají podle toho, jaký druh rybolovu hodláme provozovat a jaké ryby chceme chytat. Začátečníci, kteří si chtějí koupit svoji první udici, by se mohli řídit několika radami uvedenými níže. Hodí se však i zkušeným rybářům, již zjistili, že jim nestačí jeden prut na chytání různých druhů ryb.

Vybíráme si rybářské pruty pro konkrétní typ rybolovu

Především byste si měli ujasnit, jaké ryby chcete chytat. Důležitá je velikost ryby, na jakou cílíte, stejně jako druh. Poradíme vám se základními rybářskými pruty a jejich vlastnostmi. Kaprové rybářské pruty se hodí pro chytání větších a těžších ryb. Jsou zhotoveny z uhlíkového vlákna a složeny jsou ze dvou nebo tří dílů. Populární jsou cestovní pruty se čtyřmi a více díly, pak také teleskopické udice.

Rybářské pruty sumcové jsou určeny pro chytání sladkovodních velkých ryb. S nimi udržíte třeba stokilové kusy. Zhotovují se dělené i jednodílné. Muškařské pruty charakterizuje šňůra, s jejíž pomocí dopravíte umělou mušku na konkrétní místo lovu. Vybírat si můžete rybářské pruty, jež se rozlišují různými typy šňůr. Udice na přívlač jsou určeny pro vláčení umělé návnady – takzvané třpytkaření. Rozlišujeme je podle druhu ryby, jakou chceme chytit. Můžou být pruty přívlačové na pstruhy (lehké ryby) nebo sumce (těžké). Existují i pruty mořské přívlačové.

Feederové rybářské pruty jsou díky ohebné špičce schopny pružně reagovat na záběr menších a středních ryb. Díky snadné výměně špičky si určíte, která se vám hodí pro daný typ rybolovu. Proměnlivá tuhost a různé typy se používají do rozmanitých proudů. Reflexní značení vás upozorní na pohyb pod vodou. Rybářské pruty, jež jsou určeny ke zkoumání dna nebo krmení krmnou raketou, se nazývají markery nebo spoďáky.

Don: