Připravte si doma čajový rituál

Patříte mezi milovníky čajoven a navštěvujete často toto klidné a zajímavé místo? Ať už vás do čajovny láká přátelské posezení, tajemná a intimní atmosféra při čajovém rituálu nebo kvalitní a chutný čaj, tak věřte, že si tyto příjemné chvíle můžete připravit i sami doma.

Historie čajového rituálu

Určitě už jste někdy slyšeli termín „čaj o páté“. Tento zvyk pochází z Anglie a měl by mít prvopočátek kolem roku 1840. Tehdy vévodkyně Anna z Bedfordu měla právě v tuto dobu mezi obědem a večeří dlouhou chvíli, a protože se nudila, tak požádala o tác s čajem a nějakou malou svačinkou. Z nevinného rozmaru se stal rituál, který se začal šířit mezi přátele, rodinu, a poté i dál, celou Anglií, následně celým světem. Koncem 19. století se z tohoto rituálu stává společenská událost a začínají se otvírat první anglické čajovny. Například první čajovna byla otevřena v roce 1864 a těšila se obrovskému úspěchu.

Tip redakce:  Jak si udržet zlozvyk a zároveň zmírnit dopady jeho následků?

Jaký druh čaje si vybrat

Pokud jste si čajový rituál nejen o páté, ale i kdykoliv jindy také oblíbili, tak se nebojte vybrat si kvalitní čaj a dopřát si chvilku jen sami pro sebe nebo třeba pozvat přátele. Čaj má povzbuzující účinky a čajovník pochází původně z Číny a Indie. Vyberte si takový druh čaje, který vám chutná a který se hodí na danou chvíli. Oblíbené jsou zelené čaje, které vám dodají energii a nabudí vás k výkonům. Černý čaj je specifický svou vůní a chutí a může zrychlit metabolismus a podpořit hubnutí podobně jako káva. Sypaný čaj, například bílý má velmi jemnou chuť a také pomáhá spalovat kalorie a mezi oblíbené nápoje patří například lapacho, maté nebo rooibos. Na nachlazení vám pomůže šípkový čaj, ale vhodné jsou i různé bylinkové čaje.

Tip redakce:  Operace šedého zákalu: Šedý zákal – hrozba vyššího věku?

Japonský čajový obřad

Kromě anglického zvyku čaje o páté, můžete vyzkoušet i japonský čajový obřad. Ten v Japonsku trvá čtyři až pět hodin, a je přesně určenou přípravu čaje, kdy je potřeba dodržet veškeré postupy. Všechny čajové konvice, hrnečky nebo čajové misky a další příslušenství mají své místo. Všechno je přesně načasované, naplánované a velmi systematické. Nejdříve je nabízeno účastníkům čajového obřadu malé pohoštění, nechybí japonské saké a závěrem také sladký dezert. Vyvrcholením rituálu je japonský Matcha čaj, který je velmi hustý. Nechybí ani konverzace o čaji.

Co vyzkoušet doma

Pokud chcete vyzkoušet zajímavý čajový rituál, který si připravíte tak trošku podle sebe, tak dejte vařit vodu. Můžete použít průhlednou konvici nebo kvalitní kávovar. Ideálně ale vodu vařte tak, abyste ji mohli sledovat. Vroucí vodu nalijte do keramického šálku, přidejte lžíci čajových lístků a vnímejte vůni čaje. Sceďte čaj a zkuste se s ním usadit někam, kde budete mít klid. Vnímejte barvu čaje, dotyk rukou na horkém šálku a až čaj začne chládnout, tak jej začněte pomalu pít. Vnímejte jeho chuť, zda je zemitý, květinový nebo má zcela jinou chuť.

Tip redakce:  Objednejte si nyní pobyt v Lázních Luhačovice za zvýhodněné ceny

Při pití čaje se zaměřte hlavně na své pocity a udělejte si z tohoto rituálu nezapomenutelný a vědomý prožitek. Vyzkoušejte nové druhy čaje a najděte svůj oblíbený.

Nejste přihlášen. Přihlásit se

Aktuality z domova

Aktuality z domova partner rubriky Zprávy

Aktuální Zprávy

Čerstvé zprávy a události z domova i ze světa. Aktuality ze světa sportu a financí. Novinky v oblasti módy a bydlení. Zprávy aktuálně.

Profi články

Profi články je portál na vydávání Tiskových zpráv. Profi články je zpravodajsky portál společnosti Press Media. info@press-media.cz, profi-clanky.cz

Aktuality Facebook Like Box

Finmag

Finanční zpravodajství. Business News.

NAVRCHOLU.cz

Foto galerie

Přihlásit se | Design DonV optimalizace PageRank.cz