Pracovní oděvy ― když hlavní slovo mají předpisy

Prvořadým úkolem pracovního oděvu je ochránit nositele při činnosti v prostředí, kde by mohlo být ohroženo jeho zdraví. Kromě bezpečí pracovníků samotných se jednotné oděvy používají i z důvodu zajištění maximální čistoty pracovišť samotných, aby nedošlo ke znehodnocení výrobků prachovými částicemi a mikroorganismy.

Musíte se převlékat? Nejste v tom sami

Povinnost nosit pracovní oděv se týká velkého množství ekonomicky aktivních. Ve kterých oborech musí zaměstnanci před zahájením a po skončení pracovní doby navštívit šatnu, si můžete přečíst v tomto článku.

Móda s přesně určenými pravidly

Oděv by měl být komfortní a svého nositele, s výjimkou speciálních obleků pro krátkodobé použití, by neměl nijak neomezovat. Vítané jsou praktické prvky, například poutka na opasku nebo multifunkční kapsy. V poslední době se výrobci snaží sledovat i módní trendy. Dříve se na styl tolik nehledělo: Jak se při práci oblékali naši prarodiče, se můžete podívat zde.

Pracovní oděvy ― široká škála materiálů

Moderní pracovní oděvy se vyrábějí z mnoha materiálů, ke klasickým přírodním se postupně přidala celá řada umělých vláken a kompozitů.

Přírodní materiály pro teplo a pohodlí

Tepelný komfort zajistí bavlna, která zároveň dobře saje pot. Pro dosažení optimálních vlastností se do bavlny přidává polyester (zaručí mechanickou odolnost) nebo spandex (pro zvýšení pružnosti). Skvělými izolačními vlastnostmi disponuje vlna, nacházející své uplatnění ve vložkách a podšívkách.

Speciální vlákna a vložky zaručí ochranu

Zvláštní materiály se používají pro povrchovou úpravu i jednotlivé konstrukční prvky. Vrstva teflonu zajistí ochranu proti otěru, chemikáliím i horku. Součástí neprůstřelných vest policistů je kevlar. Kevlarová vložka se vkládá také do rukavic chránících při činnostech, při kterých hrozí zvýšené nebezpečí pořezání. Oděv pracovníků v dopravě zase musí obsahovat reflexní prvky. Rozmístění reflexních pásů například na kalhotách a vestách není náhodné, ale dané normou.

Norma určí využití

Normy dělí pracovní oděvy do tří kategorií podle stupně rizika. Samostatné požadavky jsou kladeny na ochranu jednotlivých tělesných částí. Plášť, kombinéza, rukavice či přilba tak mají své vlastní normy.

Před chladem a deštěm ochrání mikrovlákno a speciální povrch

Zaměstnanci zpracovatelského průmyslu, zemědělci, stavaři, myslivci nebo rybáři. Ti všichni se během práce potýkají s nepřízní počasí. Základem ochrany proti chladu je kvalitní termoprádlo, čepice a rukavice.  Ochranu proti promoknutí zajistí montérky a kombinézy se speciální povrchovou úpravou a vodotěsně zatavenými švy. Zahřeje bavlněný svetrů nebo fleecová mikina.

Jak snížit rizika poleptání a popálení

Před nežádoucími účinky kyselin a louhů ochrání obleky z polypropylenu nebo polyethylenu. Zástěry pro pracovníky v chemickém průmyslu musí být antistatické a nehořlavé.

Pro svářeče existuje na trhu spektrum kombinéz s nehořlavou povrchovou úpravou, které mají zabudované i funkční odvětrávání.

Vysoké nároky jsou kladeny na oděvy pro hasiče. Musí ochránit před tepelnou radiací, přímým účinkem plamenů i toxickými látkami, které v průběhu hoření vznikají. Obleky do nejnáročnějších situací jsou vyrobeny z metalizovaných skleněných vláken a speciálně impregnované podšívky.

V nemocnici a laboratoři je čistota základ

Bílé bavlněné ochranné oděvy a pláště jsou neodmyslitelně spojeny s lékaři, ale nosí je i výzkumníci v chemii, biomedicíně a farmacii. V těchto oborech, náročných na čistotu provozu, se uplatní i jednorázové oděvy, které se používají také při práci v laboratořích s vyšším stupněm biologického rizika.

Nejste přihlášen. Přihlásit se

Aktuality z domova

Aktuality z domova partner rubriky Zprávy

Aktuální Zprávy

Čerstvé zprávy a události z domova i ze světa. Aktuality ze světa sportu a financí. Novinky v oblasti módy a bydlení. Zprávy aktuálně.

Profi články

Profi články je portál na vydávání Tiskových zpráv. Profi články je zpravodajsky portál společnosti Press Media. info@press-media.cz, profi-clanky.cz

Aktuality Facebook Like Box

Finmag

Finanční zpravodajství. Business News.

NAVRCHOLU.cz

Foto galerie

Přihlásit se | Design DonV optimalizace PageRank.cz