PELICAN a španělské dilema: Madrid nebo Barcelona?

Nejčastější otázka studentů navštěvujících kurzy španělštiny v Brně  na naší škole, a chystajících se jet vyzkoušet své nově získané znalosti přímo do jazykové „džungle“, je: Madrid nebo Barcelona?

A tak se cestovatel PELICAN, který má prozkoumané obě metropole, zamyslel a rozhodl se svá stanoviska shrnout do dnešního článku. Je však potřeba hned na začátek zmínit, že ve výsledku se nikdo nestává „vítězem“.

Každý (opravdu každý!) si v obou městech přijde na to své. Otázka jen zůstává, co právě v tu danou chvíli hledáte.

Finanční okénko

Možná je to přilehlou pláží, možná je to tím, že v letních měsících se z Madridu stává tak trochu „městská poušť“, ale je zkrátka pravdou, že Barcelona je mnohem více turistické město než Madrid. A právě turisté přinášejí ceny nahoru. Není to však tak, že bys v Barceloně nemohl objevit skvělé podniky s přijatelnými cenami.

Jen – v Madridu těchto míst najdeš mnohem víc. Zatímco v Madridu si tak můžeš dát skvělé tapas cca 30 vteřin od hlavního náměstí Sol za cca 1 euro nebo nedaleko hlavní ulice v Madridu Gran Via celé obědové menu za 10 euro, restaurace v centru Barcelony nabízí stejná jídla za někdy až dvojnásobnou cenu.

Tip redakce:  Tipy na letní dovolenou u moře, kam letos vyrazíte vy?

Když zabrouzdáme dál od jídla k muzejnímu vyžití, v Madridu můžeš navštívit dvě nejslavnější muzea (Reina Sofia a Prado) zdarma, což by se v Barceloně nikdy nestalo. Když se pak vrátíš na svůj domácí kurz španělštiny, budeš perlit!

Královský palác a Gran Via, Madrid

Výlety do okolních měst

Dostupná vzdálenost do dalších zajímavých koutů Španělska je taky skvělým vodítkem k tomu, které ze dvou měst zvolit. Slyšel jsi např. o Toledu? Blízká města kolem Madridu jsou jedny z nejznámějších a nejzajímavějších měst celého Španělska.

Taky v okolí Barcelony se nachází místa, která stojí za jednodenní výlet z města, např. Figueres (kde najdeš muzeum Dalího) nebo třeba Sitges (pokud chceš navštívit krásné pláže). Výlety z Madridu jsou ale bezkonkurenční. Možná je to právě díky poloze Madridu, který leží v samotném centru Španělska než severozápadní poloha Barcelony.

Ať tak či tak, jednodenní výlety – třeba za krásnou přírodou Španělska – doporučujeme všemi deseti, ať už zvolíš Barcelonu nebo Madrid!

Toledo

Architektura

…je jedním z hlavních důvodů, proč stojí za to navštívit právě Barcelonu. Většina „bláznivých“ Gaudího modernistických budov se nachází právě v Barceloně a v podstatě celý duch města se veze spolu s nimi. A že to stojí za to!

Taky v Madridu, zejména na hlavní ulici Gran Via, najdeš spoustu atraktivních budov. Co si ale budeme povídat, jen těžko lze soutěžit s Antonim Gaudím a jeho modernistickým hnutím.

Gaudího dům a Sagrada Familia, Barcelona

Jídlo

Katalánská kuchyně je uznávána napříč celým Španělskem. Nemusíš zacházet daleko od centra Barcelony, abys našel opravdu skvělou místní kuchyni. Nicméně – pořád musíš vynaložit při hledání dobré restaurace mnohem více úsilí než v Madridu, a jak už bylo řečeno – vždy taky zaplatíš víc.

Tip redakce:  Zajímají vás tipy na výlet v Praze? Vyberte si!

Najít dobré jídlo v Madridu je mnohem méně náročné, samotné centrum totiž není „rozmazlené“ turismem a sami místní sem několikrát do týdně chodí navečeřet. A věř tomu, že rodilí Španělé si na dobré jídlo skutečně potrpí!

Tip PELICAN: Zkus požádat lektora, který vede Tvé kurzy španělštiny, aby jednu hodinu věnoval právě španělské kuchyni. Naučit se správně vyslovovat názvy tradiční jídel, to se Ti bude na cestách hodit!

Jazyk

Ačkoliv mají obě města velké množství jazykových škol a jazykového vyžití, je důležité si uvědomit, že hlavním jazykem v Barceloně je katalánština, ne (kastilská) španělština. Proto, pokud je Tvým hlavním cílem návštěvy Španělska výuka španělštiny, rozhodně by měl být Tvou volbou právě Madrid. A to bez dalších debat!

Pláže

A – tady je zase jasným vítězem Barcelona, snad proto, že v Madridu, který leží ve vnitrozemí Španělska, žádnou pláž nenajdeš. Nebo – alespoň ne tu skutečnou. V roce 2011 totiž Madridská rada slavnostně otevřela Madrid Rio, nový komplex na řece Manzanares, který byl propagován jako vlastní pláž.

Tip redakce:  Češi to v oblacích mají rádi. Rekreačních pilotů je přes 20 tisíc!

Ve skutečnosti se vlastně jedná jen o místo pro opalování – pro které je stejně tak dobré navštívit třeba Retiro Park. Ať už Tě unavila práce nebo firemní vzdělávání a právě jazykové kurzy, a opravdu toužíš po odpočinku na skutečné pláži, potom se vydej do Barcelony.

Tedy – nejlépe někam do okolí. Samotná pláž v centru města totiž není tak úplně výhra. Je tady (zejména v sezoně) dost přelidněno, pláž není čistá a vyskytuje se tady spousta místních kapsářů. Proto – pozor na věci a za koupáním si raději vyjeď na nějakou z nedalekých místních pláží (např. již zmíněné Sitges).

Městská část pláže, Barcelona

Faktorů, které za Tebe mohou rozhodnout, je samozřejmě víc. A v ideálním případě? Hurá do Madridu – ze kterého po pár dnech, až prozkoumáš všechna zákoutí, galerie a muzea, šup za odpočinkem do Barcelony!

Lístky na vysokorychlostní vlaky jsou při koupi s předstihem za hubičku a Ty tak budeš mít možnost prozkoumat obě města. A kdoví, třeba nám v příštím srovnávacím článku taky budeš moct přispěv vlastními dojmy a zkušenosti. Těšíme se na to!

Tvůj PELICAN

Nejste přihlášen. Přihlásit se

Aktuality z domova

Aktuality z domova partner rubriky Zprávy

Aktuální Zprávy

Čerstvé zprávy a události z domova i ze světa. Aktuality ze světa sportu a financí. Novinky v oblasti módy a bydlení. Zprávy aktuálně.

Profi články

Profi články je portál na vydávání Tiskových zpráv. Profi články je zpravodajsky portál společnosti Press Media. info@press-media.cz, profi-clanky.cz

Aktuality Facebook Like Box

Finmag

Finanční zpravodajství. Business News.

NAVRCHOLU.cz

Foto galerie

Přihlásit se | Design DonV optimalizace PageRank.cz