Paleta příčin a nemocí

Někdy působí jako žiletky, jindy jen jako lehké svědění a někdy nám brání v polykání jídla. Bolest v krku věrně provází řadu nemocí, od naprosto běžných a banálních až po závažná. Pro všechny platí totéž: když bolest v krku do 5–10 dní neodezní, je třeba problém začít řešit s odborníkem!

Nejčastějším spouštěčem bolestí v krku jsou virové a bakteriální infekce. Chřipku odhalíte snadno – zasáhne vás náhlou horečkou, únavou a zchváceností. Připočtěte bolest svalů, kloubů, hlavy, sucho v ústech a bolesti a je jasno.
Nachlazení a běžná viróza nastupuje pozvolněji: škrábáním v krku, rýmou, pokašláváním a zvýšenou teplotou.
Zánět průdušek se také hlásí škrábáním v krku, ovšem rychle se přidává bolest hlavy, teplota, únava, silný kašel a bolest za hrudní kostí a na plicích. Akutní bronchitida může být původu virového i bakteriálního, je proto důležité včas odhalit původce a nasadit správnou léčbu. V případě, že nemoc přechodíte, hrozí zápal plic.

Tip redakce:  Jak se stravovat zdravě?

Od běžných až po vysoce nebezpečné bolesti
Ani angína neboli zánět krčních mandlí se neobejde bez „knedlíku“ v krku a potíží s polykáním. Když vám lékař včas nasadí antibiotika, do několika dní se vám výrazně uleví. Ale opatrně: je třeba využívat celou dávku léků. Angína se ráda vrací a když není správně doléčená, hrozí akutní selhání ledvin, revmatická horečka a trvalé poškození srdečního svalu a kloubů.
Laryngitida, tedy zánět hrtanu a hlasivek, se ohlásí řezavou bolestí v krku, chrapotem až ztrátou hlasu, zvýšenou teplotou a únavou. Opět ji mohou způsobovat viry i bakterie, ale vždy pomáhá vlhký vzduch, chladné prostředí a čerstvý vzduch v místnosti, kde se léčíte.
Velice nebezpečný stav je epiglotitida neboli zánět hrtanové příklopky, která ohrožuje malé děti ve věku 2 až 5 let. Původcem je bakterie hemofil a může dojít až k uzavření hrtanové příklopky, tedy dýchacích cest a udušení. Naštěstí jsou proti hemofilu děti očkovány.

Tip redakce:  Ještě nikdy jste nepili výběrovou kávu? Zkuste to, je to rozdíl!

Když v krku bolí dlouho…
Potíže s polykáním, škrábání v krku a chrapot mohou provázet i řadu dalších onemocnění. Těmito příznaky se hlásí často alergie. Sliznice dráždí pyly, zvířecí srst, některé potraviny a další. Spouštěče odhalí speciální alergologické testy.
Dlouhodobé dráždění krku má na svědomí kouření, oslabuje imunitní systém a zvyšuje riziko nemocí jako je rakovina krku (hlasivek, hrtanu).
Při dlouhodobých potížích s polykáním a bolestmi v krku přemýšlejte o životním stylu a možných důvodech, ale především navštivte specialistu, aby se co nejdřív zjistila skutečná příčina a mohla začít cílená léčba.

Nejste přihlášen. Přihlásit se

Aktuality z domova

Aktuality z domova partner rubriky Zprávy

Aktuální Zprávy

Čerstvé zprávy a události z domova i ze světa. Aktuality ze světa sportu a financí. Novinky v oblasti módy a bydlení. Zprávy aktuálně.

Profi články

Profi články je portál na vydávání Tiskových zpráv. Profi články je zpravodajsky portál společnosti Press Media. info@press-media.cz, profi-clanky.cz

Aktuality Facebook Like Box

Finmag

Finanční zpravodajství. Business News.

NAVRCHOLU.cz

Foto galerie

Přihlásit se | Design DonV optimalizace PageRank.cz