Očima hráče: Rok s novou hazardní legislativou

Některé zákony tu jsou od toho, aby chránily občany, přestože jim třeba berou trochu svobody, některé zase svobodu občanům vrací za cenu menší ochrany. Vždy se najdou lidé, kterým se ta která změna nelíbí, to je jasné, ale měli bychom alespoň trochu znát smysl zákonů a proč jsou tvořeny.

Jen málokterá změna v legislativě ale zklamala tak moc, jako rok starý hazardní zákon z pera Ondřeje Závodského. Myšlenka možná byla správná, tedy ochránit české občany od hazardní hry, ale výsledek se bohužel nemohl být původní ideje vzdálenější.

Loterijní zákon u online hazardu jako je sázky, casino či poker změnil jednak daňové zatížení pro provozovatele her, tak některá lákadla, kterým se kasina snažila hráče udržet, což zahrnuje hlavně zákaz rozdávání alkoholických nápojů zdarma nebo rušení non-stop provozu. Hlavní složkou zákona je ovšem regulace online hazardu, kdy herny nesmí nabízet své služby, pokud nemají licenci od Ministerstva financí České republiky.

Těm hernám, které by dále hazardní hry provozovaly bez licence, by bylo možné zablokovat webové stránky. Paragraf s tímto nařízením na čas vzbudil obrovskou vlnu nevole, protože to velmi zavánělo cenzurou internetu. Poskytovatelé internetového připojení navíc hrozili, že budou muset kvůli nasazení nových technologií zdražovat své služby, což se nakonec nepotvrdilo.

Tip redakce:  Jak nejlépe obec informuje své občany? Pomocí aplikace!

Ve své podstatě není vůbec nic špatného na tom, aby stát vyžadoval pro provoz her licenci a celý byznys reguloval, zvlášť ve sféře hazardních her.

více v článku...

O licence k provozu hazardu není zájem

Problém nastává ve chvíli, kdy je získání licence natolik komplikované a nepřehledné, že prakticky žádné zahraniční subjekty nemají o licenci zájem, případně se kvůli úřednickému šimlu rozhodly svou žádost stáhnout.

V praxi se tedy bohužel stalo to naprosto nejhorší, co mohlo. Zahraniční herny, které již fungují pod velmi přísným dohledem například ve Velké Británii, se z našeho trhu stáhly, a v České republice funguje pouze několik českých subjektů, jejichž nabídka ale ani zdaleka nedosahuje rozsahu, na který byli hráči zvyklí před rokem. Zhoršené služby znamenají to, že se hráči začnou poohlížet po těch hernách, které na našem trhu působí i bez licence, a které ani nemají zájem o to, aby si udržely dobrou pověst v zahraničí, protože dobrou pověst jednoduše nemají. Svá sídla mají tyto herny navíc ve státech, kam na ně česká legislativa jednoduše nedosáhne a vymáhání prostředků z nich je takřka nemožné.

Tip redakce:  Představení brokera s binárními opcemi – 24option

Hráči zvyklí na jistou úroveň služeb tak hrají v pochybných hernách bez licence a jejich ochrana, což měla být hlavní idea loterijního zákona, není zabezpečena. Kromě toho stále ještě ani zdaleka nedošlo ke spuštění registru hazardních hráčů, což měla být jedna z klíčových složek loterijního zákona. V zásadě tak nastává situace, kdy zákon nepomohl naprosto nikomu – herny nemohou provozovat svůj byznys, čímž tratí i stát, který nevybírá daně, a hráči se uchylují do heren, nad kterými nemá stát ani nikdo jiný dohled.

Situace u online pokeru a kurzového sázení

Kde zákon dopadl opravdu velmi tvrdě, je u online pokeru. Poker je dle mnoha rozhodnutí soudů z celého světa dovednostní disciplínou, ale v České republice momentálně spadá pod tvrdý hazard. Za rok existence zákona získala licenci pouze jedna zahraniční herna – PokerStars. Tím v zásadě získala na českém trhu monopol, což znovu není dobře pro nikoho, a obzvlášť ne pro zákazníka.

Další omezení v online pokeru se týkají samotné účasti v turnajích, kdy jsou čeští hráči znevýhodňováni oproti svým soupeřům kvůli nemožnosti hry v začátcích turnajů.

Tip redakce:  Vnitřní a vnější komunikace

Co se týče kurzového sázení na internetu, tam se situace ani po zavedení zákona výrazně nezměnila. Z trhu se sice stáhly prakticky zahraniční firmy, ovšem sázkařům zůstaly na výběr české společnosti, mezi kterými trvá zdravá konkurence, a je tedy motivace sázkových kanceláří zlepšovat své služby třeba v nabídce live kurzů pro online sázení.

Dopadne loterijní zákon i na videohry?

Jednou z oblastí, na kterou před svým vznikem zákon nemyslel, jsou videohry. Přesto je ale možné, že právě na online počítačové hry na PC i na mobilu se bude loterijní zákon také vztahovat. I ve hrách totiž občas platí prvky náhody, které ovlivňují hratelnost nebo sílu daných postav. Hry jsou navíc kupovány za peníze nebo je ke hraní potřeba měsíčních poplatků.

Z pohledu ministerstva jsou tak naplněny všechny prvky hazardu – do hry jsou vkládány peníze a je možné něco vyhrát náhodným způsobem.

Celá legislativa tak bohužel i po roce fungování působí spíše jako snaha o ochranu hráčů, která nefunguje, výběr daní, který se nedaří, a nasazení zákona tam, kam rozhodně nepatří.

Nejste přihlášen. Přihlásit se

Aktuality z domova

Aktuality z domova partner rubriky Zprávy

Aktuální Zprávy

Čerstvé zprávy a události z domova i ze světa. Aktuality ze světa sportu a financí. Novinky v oblasti módy a bydlení. Zprávy aktuálně.

Profi články

Profi články je portál na vydávání Tiskových zpráv. Profi články je zpravodajsky portál společnosti Press Media. info@press-media.cz, profi-clanky.cz

Aktuality Facebook Like Box

Finmag

Finanční zpravodajství. Business News.

NAVRCHOLU.cz

Foto galerie

Přihlásit se | Design DonV optimalizace PageRank.cz