O koženou obuv se řada lidí stará poctivě, protože všem je jasné, že díky pravidelné péči obuv dlouho vydrží. Komu by se chtělo stále utrácet hříšné peníze za nové boty. Kabelkám (ačkoliv jsou také kožené a za nemalou částku) se většinou takové péče nedostává.
Visí na věšáku anebo pohozené ve skříni. Stačí se jen pro ni sehnout, naházet důležitý obsah a hurá do ulic. Přitom kůže jakožto přírodní materiál vyžaduje správnou péči. Díky ní pak déle vydrží hezký a pěstěný vzhled. Přinášíme vám 4 nejčastější chyby, které kabelkám škodí. Mimo zanedbané péče jsou to ještě…
více v článku...
Přetěžování kabelky
Každá kabelka má svou nosnost, což málokdo bere v potaz. Nejenže si tím, že v kabelce nosíte těžké věci, ničíte páteř, ale deformujete koženou kabelku. Kůže má tendenci se natahovat, ale není to elastický materiál ani žvýkačka, tudíž hrozí změna vzhledu struktury povrchu, popraskání a totální deformace. Kabelka zkrátka ztratí svůj šmrncovní vzhled. Dodržujte tedy výrobcem doporučovanou nosnost.
Déšť
Pokud se o kabelku dobře staráte a používáte ty správné přípravky, pak to, že zmoknete, ještě samo o sobě nevadí. Déšť vadí v okamžiku, že se o materiál dobře nestaráte. Občasné zmoknutí kožená kabelka přežije bez úhony, ale nemělo by se to stávat často. Rovněž záleží na následující péči – tedy péči po zmoknutí. Tím se dostáváme k další chybě.
Špatné sušení
Jestliže kabelka zmokne, je nutné ji nechat uschnout při pokojové teplotě, nikoliv někde v blízkosti krbu či topení. Pokud ji necháte blízko topného tělesa, může se deformovat a popraskat.
Nesprávná péče
Zanedbaná péče je stejně špatná, jako nesprávná péče. Není kůže jako kůže, tudíž není možné použít pro ošetření lakované kožené kabelky stejný přípravek, jako na broušenou kůži. Ještě horší případ je, když použijete na koženou kabelku přípravek k ošetření kožené obuvi. I když se jedná o kůži, mají odlišné potřeby na složení ošetřujícího přípravku.