Náhradní plnění povinného podílu zaměstnávání OZP

Firmy s více než 25 zaměstnanci se musí podílet na vytváření pracovních míst pro zdravotně postižené spoluobčany. Ze zákona mají několik možností, jakým způsobem se zapojí. Pokud firma nemá možnost vytvořit podmínky pro přímé zaměstnávání OZP, většinou volí náhradní plnění.

Zdravotně postižení lidé mají sice oproti ostatním omezené možnosti, přesto se také chtějí seberealizovat, zapojit se do společnosti a zlepšit své životní podmínky. Existuje mnoho pracovních pozic, kde je jejich handicap neomezuje, a mohou dosáhnout výborných výsledků. Často si váží možnosti pracovat více než zdraví lidé, jsou svědomití a spolehliví. Stát podporuje zaměstnávání OZP prostřednictvím povinného podílu.

více v článku...

Tip redakce:  Lidé stále více využívají bankovní služby prostřednictvím mobilního telefonu

Co je to povinný podíl?

Výše povinného podílu zaměstnávání zdravotně postižených činí 4 % z celkového počtu zaměstnanců a týká se všech firem, které jich mají více než 25. Splnit ho lze ve své podstatě třemi způsoby: přímým poskytnutím práce pro OZP, odvodem do státní pokladny, nebo náhradním plněním.

Náhradní plnění povinného podílu zaměstnávání OZP

Náhradní plnění povinného podílu zaměstnávání OZP

Náhradní plnění povinného podílu zaměstnávání OZP obr.1

Pro přímé zaměstnávání OZP nemá každá firma podmínky a najít vhodné kandidáty na potřebné pozice není vždy jednoduché. Plnění podílu formou odvodu do státní poklady v určité výši patří mezi nejméně populární řešení. Zaměstnavatel pouze platí a nemá z toho žádnou přidanou hodnotu, snad jen dobrý pocit, že se zodpovědně podílí na sociální politice zlepšení životních podmínek zdravotně postižených. Proto se velké množství firem nakonec rozhodne pro náhradní plnění povinného podílu.

Tip redakce:  Že je na nákup kryptoměn pozdě? Ale kdeže!

Náhradní plnění se vyplatí

Firma má možnost odebrat služby či výrobky od dodavatele náhradního plnění v potřebné výši a tím si povinný podíl splnit. Výše náhradního plnění je sice vyšší než prostý odvod peněz do státní kasy, ale firma získá užitečné produkty či praktické služby, které stejně potřebuje a využije a vyřeší tak dvě záležitosti najednou.

Dodavatelem náhradního plnění může být firma, která zaměstnává více než 50 % OZP. Poskytování náhradního plnění má stanovený limit, daný počtem zaměstnanců, počítá se z průměrné mzdy, a proto náhradní plnění 2014 bude mít jiné podmínky, než náhradní plnění 2015 a v dalších letech.

Profesní oblasti, kde se zdravotně postižení spoluobčané mohou uplatnit, jsou různé, firmy odebírají často například úklidové či bezpečnostní služby nebo servis pro Facility management.

Tip redakce:  Reklamní předměty

Náhradní plnění povinného podílu zaměstnávání OZP

Nejste přihlášen. Přihlásit se

Aktuality z domova

Aktuality z domova partner rubriky Zprávy

Aktuální Zprávy

Čerstvé zprávy a události z domova i ze světa. Aktuality ze světa sportu a financí. Novinky v oblasti módy a bydlení. Zprávy aktuálně.

Profi články

Profi články je portál na vydávání Tiskových zpráv. Profi články je zpravodajsky portál společnosti Press Media. info@press-media.cz, profi-clanky.cz

Aktuality Facebook Like Box

Finmag

Finanční zpravodajství. Business News.

NAVRCHOLU.cz

Foto galerie

Přihlásit se | Design DonV optimalizace PageRank.cz