Na skok do Dublinu

Najít si práci spojenou s cestováním bylo mým snem snad od té doby, co jsem vytáhla poprvé paty za hranice naší republiky. Když jsem se po střední škole rozhodovala, kterým směrem se dále vydat, pomaturitní studium v Brně bylo jasnou volbou.

Už během studia jsem podnikla spoustu výletů na vlastní pěst, které mě naučily, jak se v zahraničí orientovat. Mým koníčkem bylo vyhledávání si informací o nejrůznějších zemích, hledání nejlevnějších letenek, sledování tipů cestovatelů a z penízků našetřených z brigád cestování po známých, ale i, pro českého turistu, méně známých destinací.

Jazyková škola Pelican v Brně mi pak už jen doplnila potřebné jazykové vzdělání, a když jsem narazila na kurz průvodce, bylo mě budoucí směřování více než jasné.

Co průvodcovství obnáší

Cílem mého průvodcovství bylo vymyslet a sestavit zajímavý a lákavý zájezd pro klienty všech věkových kategorií. Když jsem volila Dublin v Irsku jako cílovou destinaci, věděla jsem, že nešlápnu vedle. Toto město jsem navštívila už v průběhu pomaturitního studia angličtiny, prošmejdila ho křížem krážem a oproti očekáváním mě toto město okouzlilo a zaujalo.

Přitom Dublin nepatří mezi příliš známou a navštěvovanou destinaci mezi českými turisty. Z pohledu návštěvní spatřuji největší výhodu v tom, že je možné „srdce“ Dublinu prozkoumat a poznat v poměrně krátkém čase, například v rámci prodlouženého víkendu a taky to, že je člověk centrum města schopen prozkoumat pěšky.

Historické i kulturní památky se totiž nacházejí přímo v centru Dublinu blízko sebe a nejlepším způsobem, jak se k nim přemístit, je právě pěšky. I v případě, že se návštěvník rozhodne prohlédnout si památky mimo centrum, ani tyto památky nejsou příliš daleko a krásnou pěší procházkou k nim může „probloudit“ a nasávat přitom atmosféru města, která je, řekněme – opravdu irská.

Dalším velkým plusem zájezdu do Dublinu je poměrně levná cena letenek a jejich snadná dostupnost v Česku a krátký doletový čas z Česka do cíle. Jednoznačně bych přitom doporučila, vzhledem k nízkým finančním nákladům, leteckou dopravu do Dublinu, poněvadž u tohoto typu dopravy není Irsko nijak daleko, letadlem to do Dublinu trvá zhruba necelé dvě hodiny.

V případě plánování cesty pro turisty je potřeba dopředu zajistit letenky a sdělit návštěvníkům předběžné časy odletů a příletů, trasu poznávacího zájezdu i její grafické znázornění v podobě mapy.

Dále zpravidla pro účastníky připravuji podrobné informace k jednotlivým navštíveným místům včetně doporučení, tipů a zajímavostí. Nedílnou součástí jsou i bližší informace o ubytování, tj. o penzionu, v němž jsem naplánovala ubytování.

První den je zpravidla vymezen pro ubytování v hotelu. V rámci prohlídkové trasy pro druhý den se mohou návštěvníci seznámit s centrem Dublinu a při té příležitosti mohou shlédnout nejdůležitější a nejzajímavější historické a kulturní památky tohoto města.

Účastníci zájezdu se tak dozvědí spoustu zajímavostí nejen o místech, jež společně navštívíme, ale také o lidech – významných osobnostech a dnes již bezejmenných obyvatelích Dublinu, jejichž osudy jsou s pamětihodnostmi bezprostředně spjaty.

Účastníci mají zpravidla i možnost individuálního „průzkumu“ Dublinu, tj. bez doprovodu a přímé asistence průvodce. Většina účastníků zájezdu si v tomto čase mohla vyzkoušet zejména svoje znalosti angličtiny, a nejeden z nich po výletu jistě začal navštěvovat jazykové kurzy.

V tomto osobním volnu klientům doporučuji různé druhy aktivit, počínaje podrobnější prohlídkou jednotlivých pamětihodností, seznámením s tepem města přímo v ulicích, přes tipy n dobré nákupy a konce návštěvou dalších zajímavostí a atrakcí ve městě – např. pivovarem Guiness, městského čtvrti na druhém břehu, návštěvou typických irských hospůdek apod.

Po našem výletu jim ještě doporučím, že v případě doplnění si jazykového vzdělání nešlápnou vedle když zkusí mou oblíbenou jazykovou školu Pelican v Brně. Ta mě totiž připravila na mé budoucí povolání a já na ni nedám dopustit

Don: