Co se týče finanční gramotnosti, nejsme na tom jako Češi příliš dobře a není vlastně divu. Na trhu se objevují stále nové finanční produkty, poskytovatelé půjček, banky i pojišťovny vymýšlejí stále nové triky, jak k sobě klienty přilákat, úřední „hatmatilka“ je psána jakoby jinou řečí. Každý z nás by ale měl nad svou finanční situací přemýšlet a umět s penězi správně nakládat. Tápete? Přečtěte si hlavní zásady zodpovědného finančního chování a budete na tom lépe.
Když si chcete půjčit
Počet poskytnutých úvěrů v České republice každoročně stoupá a úměrně s tím roste i počet osob, které se potýkají s exekucí. Nemuselo by tomu tak být, kdyby si žadatel o půjčku správně vyhodnotil své možnosti. Platí jednoduché pravidlo: Pokud na to nemáš, nepůjčuj si. Pokud si chcete vzít půjčku, je třeba si spočítat, zda na splácení budete mít. Vyhodnotit je třeba nejen aktuální situaci, ale podívat se i do budoucna a zodpovědět si otázku: Budu na splátky mít, i když přijdu o práci? Věnujte se také podmínkám půjček a pokud se pro úvěr rozhodnete, proveďte si srovnání nabídek od různých poskytovatelů a ty si také prověřte. Například oblíbené rychlé půjčky přímo na účet nemusí být úplně výhodné. Stejně na tom může být i novomanželská půjčka i jiné účelové úvěry.
Rezerva musí být!
V životě se vám může přihodit cokoliv, je třeba myslet na nejhorší a vytvořit si pro „stav nouze“ finanční rezervu. Měl by to být minimálně trojnásobek vašich běžných výdajů.
Myslete na zadní vrátka
Finančně gramotný člověk musí myslet na své vlastní zabezpečení. Určitě tedy nepodceňujte pojištění. Uvažovat je třeba o životní pojistce, pojištění nemovitosti, domácnosti, automobilu apod. Pojištění může být nastaveno i jako spoření.
Neseďte s rukama v klíně a začněte se o své finance starat. Více tipů a konkrétní příklady půjček, hypoték, rady ohledně pojištění a další najdete na specializovaném portálu nfinance.cz. Určen je i pro podnikatele, kteří zde najdou praktické rady – například jak vybrat vhodné sídlo pro OSVČ a jiné.