více v článku...
Med a jeho léčivé účinky
Díky nízkému obsahu vody v něm nepřežijí ani mikroorganismy ze vzduchu. Pro tuto vlastnost je využíván už tisíce let jako přirozený antiseptický prostředek. V medu dochází k likvidaci bakterií za pomoci jevu zvaného osmóza. Z tohoto důvodu se přidává také do přípravků určených k ošetření vyrážek, popálenin a jiných kožních problémů.
Medová kosmetika
Svoje místo našel stejně tak v kosmetice při výrobě krémů nebo šamponů, dokáže se totiž postarat také o vyživenou, jemnou a hebkou pleť i vlasy, popřípadě ošetřit i popraskané rty.
Med je významné a zdravé sladidlo
A zříkat byste se rozhodně neměli ani jeho konzumace. A to i navzdory energetické hodnotě. Pro tělo ostatně tato alternativa představuje mnohem stravitelnější sladidlo než řepný cukr, který musí organismus nejprve rozštěpit. Med obsahuje vitaminy A, C, některé vitaminy ze skupiny B jako například B1, B2, B6, B12, dále vitaminy D, K, E. Jedná se i o významný zdroj bílkovin, přičemž jejich podíl závisí na tom, o kterém medu konkrétně hovoříme, nejvyšších hodnot dosahuje množství těchto látek v tom květovém. A navíc je bohatou zásobárnou mnoha minerálů, jmenujme alespoň draslík, železo nebo fosfor.
Díky tomu se postará o posílení imunity a pomůže vás ochránit v období chřipek a nachlazení a podle některých názorů patří rovněž mezi účinná afrodiziaka. Dextriny v medu zase dokáží zahojit poraněnou sliznici, proto se používá při léčbě vředů žaludečních či dvanácterníkových.
A jeho konzumace nemá příznivý vliv jen na tělo, ale také na duši. Vhodné v tomto případě je uchýlit se k receptu našich prababiček, rozpustit med v mléce a takto před spaním pravidelně konzumovat. Zajistíte si tak doslova nejen sladké sny, ale zbavíte se též nervozity a podrážděnosti.