Kreditní karty využívá stále více lidí

Kreditní karty, které jsou v zahraničí běžnou záležitostí, jsou v Česku stále teprve v začátcích. I tak ale v posledních letech počet jejich uživatelů neustále roste. Jaké jsou výhody kreditních karet a proč se mohou vyplatit?

Kreditní karty se od těch debetních liší tím, že se jedná o formu úvěru. Debetní kartu dostává každý ke svému bankovnímu účtu, o kreditní kartu je však nutno zažádat. Během vyhodnocování této žádosti se kontrolují stejné věci, jako u žádosti o běžnou půjčku – tj. celková bonita.

Kromě debetních a kreditních karet existují i předplacené platební karty. Ty se značí svou anonymitou a jednoduchostí na používání – člověk si kartu koupí za symbolickou částku, často tak lze učinit např. v supermarketech u pokladen, a poté na ni vkládá peníze. 

Tip redakce:  Vnitřní a vnější komunikace

Předplacené platební karty často pořizují rodiče svým dětem. Mají tak kontrolu a přehled nad hospodařením svých dětí a mohou je vést k vyšší finanční gramotnosti.

Kreditní karty fungují na principu čerpání prostředků banky a bezúročného období. Na rozdíl od debetní karty, kde člověk utrácí své vlastní peníze při platbách, u kreditní karty tyto peníze pochází od poskytovatele, který držiteli kreditní karty peníze půjčuje.

Následuje bezúročné období, které je ve většině případů mezi 40 a 60 dny. V tomto období se z půjčené částky neplatí žádný úrok. Pokud je celá částka včas a řádně splacena, člověk nemusí platit nic navíc. Pokud tak učinit nestihne, začne se z částky počítat poměrně vysoký úrok – většinou nad 20 %.

Tip redakce:  ReRum, synonymum pro bezpečnou půjčku

Mezi výhody kreditních karet patří:

  • často dvouměsíční bezúročné období
  • jednoduchost používání
  • lze uhradit vysoké částky
  • mnohé výhody v partnerských obchodech – slevové kupóny, doprava zdarma, cashback

Naopak mezi nevýhody lze řadit:

  • nutná vyšší bonita zájemce
  • roční poplatek za vedení
  • po bezúročném období velmi vysoký úrok

Kreditní karty se hodí pro středně drahé nákupy v případě, kdy člověk nemá dostatek peněz v danou chvíli, ale v bezúročném období je získá. Klasické úvěry by se pro takový nákup nevyplatily, jelikož by se začal počítat úrok okamžitě.

Srovnání kreditních karet a srovnání půjček lze nalézt na stránce navigatoruveru.cz.

Nejste přihlášen. Přihlásit se

Aktuality z domova

Aktuality z domova partner rubriky Zprávy

Aktuální Zprávy

Čerstvé zprávy a události z domova i ze světa. Aktuality ze světa sportu a financí. Novinky v oblasti módy a bydlení. Zprávy aktuálně.

Profi články

Profi články je portál na vydávání Tiskových zpráv. Profi články je zpravodajsky portál společnosti Press Media. info@press-media.cz, profi-clanky.cz

Aktuality Facebook Like Box

Finmag

Finanční zpravodajství. Business News.

NAVRCHOLU.cz

Foto galerie

Přihlásit se | Design DonV optimalizace PageRank.cz