Kevlarové rukavice jako dokonalá ochrana

Pro výkon mnoha povolání potřebujete především vhodný pracovní oděv a dobré ochranné pomůcky. Mezi ty se řadí i kevlarové rukavice. O jaký materiál jde a před čím vším vás ochrání?

Zhruba 20 % úrazů na pracovišti tvoří řezné rány a škrábance, častokrát na ruce. Hrozí širokému spektru pracovníků od stavebních dělníků a operátorů strojů až po řezníky a mechaniky. A těm všem mohou být užitečné kevlarové rukavice.

Co je vlastně kevlar?

Kevlar je syntetické vlákno pevnější než ocel, ale přesto flexibilní a lehké. Chemička Stephanie Kwolek v továrně DuPont roku 1965 experimentovala s aramidovými vlákny a byla přesvědčená, že roztok, který se běžně vylévá, by po spředení mohl posloužit jako nové vlákno. Jejím kolegům se do pokusu vůbec nechtělo, ale ona je přesvědčila a vznikl kevlar. Původně byl určen pro výztuhy závodních pneumatik, dnes se používá zejména na pracovní oděvy a ochranné pomůcky, dále na ochranné oblečení pro motorkáře, na součástky do letadel a aut. Vojáci a policie ho používají na neprůstřelné vesty.

Tip redakce:  Cool mikiny s netradičními motivy

Kevlar je odolný také chemikáliím a žáru, proto se z něj vyrábí například žáruvzdorné rukavice. Jeho drobnou nevýhodou může být nesnadné barvení, nehodí se do vlhkého prostředí a nezvládá ultrafialové záření.

Kevlarové rukavice užijete i v dílně

Přes všechny ty výhody je kevlar cenově dostupný, tepelně odolné rukavice z kevlaru si tedy můžete bez obav pořídit i vy. Rukavice z pleteného kevlaru jsou měkké, pratelné na 30 °C a odolné proti horku i proříznutí.

Dražší tepelně odolné rukavice, které odolávají třeba 600 °C kontaktního tepla a 1000 °C sálavého tepla zpravidla nebývají vyrobeny přímo z kevlaru. Ve složení ovšem často najdete preox-aramid, částečně se tedy jedná o aramidová vlákna. Takové rukavice využije nejen svářeč, ale i pracovník sléváren, hodí se do kovoprůmyslu, na stavbu lodí apod.

Tip redakce:  Film G. I. Joe 2: Odveta

Nejste přihlášen. Přihlásit se

Aktuality z domova

Aktuality z domova partner rubriky Zprávy

Aktuální Zprávy

Čerstvé zprávy a události z domova i ze světa. Aktuality ze světa sportu a financí. Novinky v oblasti módy a bydlení. Zprávy aktuálně.

Profi články

Profi články je portál na vydávání Tiskových zpráv. Profi články je zpravodajsky portál společnosti Press Media. info@press-media.cz, profi-clanky.cz

Aktuality Facebook Like Box

Finmag

Finanční zpravodajství. Business News.

NAVRCHOLU.cz

Foto galerie

Přihlásit se | Design DonV optimalizace PageRank.cz