Keramické kočka nádherná dekorace

Keramická kočka

více v článku...

Keramické kočky

Nevěříte, že právě taková by mohla být vhodnou dekorací pro váš byt? Nabídka tajemných sošek je poměrně široká a jistě si vybere každý. Keramika v podobě kočky je skvělá dekorace pro každý byt.

Symbol božstva

Kočka je zvíře fascinující a od pradávna uctívané. Již ve starém Egyptě se stala součástí tamní kultury. Představovala spojení mezi člověkem a božstvem. Egypťané považovali kočku za pomocnici staroegyptské bohyně Bastet.

Bohyně s kočičí podobou

Bastet byla bohyní pomsty a původně byla vyobrazována se lví podobou. Říká se, že tato podoba se jí však nelíbila, vzbouřila se svému stvořiteli a svoji podobu přeměnila na kočičí a stala se bohyní žen, lásky a plodnosti.

Zvíře chráněné zákonem

Kočka se tedy ve starém Egyptě stala nejen posvátnou, ale i chráněnou zákonem. Trest za zabití tohoto zvířete byl opravdu vysoký a krutý. Viníka čekala poprava. Zákonem bylo také trestáno jejich vyvážení mimo Egypt. Kočky se i přesto podařilo rozšířit do ostatních částí světa a to pomocí Féničanů, kteří jich pár ukradli a šířili na svých válečných taženích.

Kočičí smrt

Smrt kočky s sebou nesla nespočet rituálů, které museli být na její počest vykonány. Pokud zemřela kočka chovaná jako domácí mazlíček, musel si její majitel oholit obočí, jako důkaz a projev smutku. Pokud zemřel majitel kočky, zvíře bylo automaticky zabito také a dále mumifikované, aby mohlo být společně se svým pánem pohřbeno. V posmrtném životě mu tak měly dělat společnost. Mumie koček se také objevovaly v chrámech jako modly.

O tom, že kočky byly opravdu uctívané, svědčí i to, jak k nim bylo přistupováno. Spaly ve zdobeně vystlaných skříních, měly vlastní paláce, byly pohřbívány do hrobek nebo hrobů na speciálních kočičích hřbitovech. Už v tehdejších dobách byla jejich síla přenášena do malých sošek a vyobrazení, které si dávaly na krk ženy, které toužily po tom, stát se matkou.

redakce: