Kdy se vyplatí elektroskútr

Elektroskútr je moderním dopravním prostředkem, který stále častěji vídáme i na tuzemských silnicích. Kdy se vám jeho pořízení vyplatí a proč?

Když jezdíte po městě

Elektroskútr má své opodstatnění především při ježdění po městě. Jednostopé vozidlo připomíná klasickou motorku. Ve srovnání s běžným benzínovým skútrem je však ten elektrický subtilnější, neboť elektromotor je ve srovnání s motorem benzínovým lehčí.

Jeho lehká konstrukce i maximální rychlost 45 km/h je přímo předurčena do hustého městského provozu. Se skútrem se velmi snadno manipuluje. Pohodlně s ním rovněž zaparkujete. Ve městě většinou zdarma, při parkování doma oceníte možnost ukrýt ho prakticky kamkoli včetně společných prostor bytového domu.

Můžete s ním navíc i do centra města nebo do míst, která se běžně snaží dopravu spíše potlačovat. Provoz elektrického skútru je totiž v první řadě ekologický. Skútry neprodukují zápach, škodlivé emise a nejsou hlučné.

Tip redakce:  Pořiďte svému milovanému autu moderní obutí

Když chcete jezdit na výlety

Vzhledem k dojezdu jsou elektrické skútry vhodné i na delší trasy. Ten se může pohybovat kolem 60 až 100 km.

S ohledem na terén si ale vyberte stroj s vyšším výkonem motoru. Základní modely disponují výkonem 250 W až 500 W. Pro běžné využití potřebujete kolem 1 500 W. Ty nejvýkonnější stroje mohou nabídnout až 5 000 W.

Náročnější terén bude dále vyžadovat nejen vyšší výkon, ale i silnější baterii. Klasické olověné baterie jsou levné a netrpí poruchovostí. Vyžadují však nabíjení po každé jízdě a jsou těžké. Popsané neduhy olověných baterií snadno řeší lithium-iontové baterie. Ty jsou většinou řešeny jako vyjímatelné. Jsou lehké a dobíjet se pravidelně nemusejí.

Na výlety se dokonce ani nemusíte vydávat sami. Elektroskútr bez problémů uveze jednak vás a vaše zavazadla. Některé modely však nejsou pouze jednomístné a počítají i se spolujezdcem. Konstrukce je totiž lehká, ale zároveň dostatečně pevná. Maximální nosnost se pohybuje okolo 150 až 180 kg.

Tip redakce:  Pořiďte si svou vlastní bezkontaktní myčku a pomozte si při stávajícím podnikání

Když nemáte řidičský průkaz

Většina elektrických skútrů vyžaduje vlastnictví řidičského průkazu, konkrétně pro skupinu AM nebo A1. Případně jste oprávněni řídit i s řidičským průkazem pro skupinu B, ve které je již automaticky zahrnuta skupina A1.

Existuje však i speciální kategorie v podobě tzv. elektroskútru bez řidičáku. Pro jeho řízení skutečně žádné oprávnění nepotřebujete. Musí však splnit konkrétní přesně vymezené parametry.

Mělo by se tedy jednat o modely, které disponují maximálním výkonem 250 W, respektive 1000 W. Zde je potřeba rozlišit výkon trvalý a nejvyšší možný chvilkový výkon při maximální zátěži. Dále je omezena rychlost skútru, a to na 25 km/h. Navíc musí být opatřen přídavnými cyklopedály.

Tip redakce:  Zimní pneumatiky – kdy je vhodná doba na přezutí?

Z pohledu legislativy lze takové vozidlo považovat za kolo. Nepotřebuje tedy nejen řidičský průkaz, ale skútr nemusí mít ani vlastní technický průkaz. Vozidlo nebude mít registrační značku a neplatíte povinné ručení. S tímto dopravním prostředkem nemusíte ani na technickou kontrolu.

Nejste přihlášen. Přihlásit se

Aktuality z domova

Aktuality z domova partner rubriky Zprávy

Aktuální Zprávy

Čerstvé zprávy a události z domova i ze světa. Aktuality ze světa sportu a financí. Novinky v oblasti módy a bydlení. Zprávy aktuálně.

Profi články

Profi články je portál na vydávání Tiskových zpráv. Profi články je zpravodajsky portál společnosti Press Media. info@press-media.cz, profi-clanky.cz

Aktuality Facebook Like Box

Finmag

Finanční zpravodajství. Business News.

NAVRCHOLU.cz

Foto galerie

Přihlásit se | Design DonV optimalizace PageRank.cz