Kandidáti na prezidenta by při jmenování nových ústavních soudců uvítali názory odborníků

Při návrhu na jmenování nových ústavních soudců by kandidáti na prezidenta spolupracovali se zástupci odborné veřejnosti a se stávajícími ústavními soudci. Tyto informace vyplývají z ankety, kterou mezi prezidentskými kandidáty provedla ČTK. Stejný dotaz byl položen i současnému prezidentu Miloši Zemanovi. Ten jej však nechal bez odezvy.

Jeden z kandidátů na post prezidenta České republiky, lékař Marek Hilšer, v odpovědi na anketní otázku sdělil, že by se o výběru osob vhodných do funkce ústavních soudců radil nejen s odbornou veřejností z řad soudců, ale také s poslanci a senátory.  Zároveň ve své odpovědi přislíbil, že by dohlížel na odbornou způsobilost budoucích ústavních soudců. “Můj výběr bude veden tak, aby byla zajištěna nezávislost této instituce na ostatních složkách moci,” vyjádřil se k problematice volby nových ústavních soudců Hilšer.

Obdobný přístup ke jmenování budoucích ústavních soudců by zvolil také prezident Asociace obranného a bezpečnostního průmyslu Jiří Hynek. “Vždy bych preferoval osobnosti, které se nebojí používat zdravý rozum a jsou respektováni ve svém oboru,” zmínil Jiří Hynek.

Pro konzultace se stávajícími soudci Ústavního soudu je také další z kandidátů na post prezidenta a ex šéf Škodovky Vratislav Kulhánek.

Názor, že by měl prezident České republiky jmenování nových soudců konzultovat také se stávajícími soudci, zastává taktéž Petr Hannig, který je v současnosti leaderem strany Rozumní.

Diskuzi s odbornou veřejnost by se nebránil ani bývalý premiér Miroslav Topolánek, který zároveň dodal, že přes veškeré výhrady, které v minulosti na adresu Ústavního soudu měl, je s činností ústavních soudců spokojen. “I poslední kroky a výroky (předsedy soudu) Pavla Rychetského mě v tom utvrzují,” dodal.

Názor zkušených soudců by také rádi v budoucnu znal Michal Horáček a a bývalý předseda Akademie věd Jiří Drahoš. “Vůbec si nedovedu představit, že bych takhle závažná rozhodnutí dělal sám od stolu,” přiznal  Drahoš. Horáček už má jasno i v tom, na koho by se v případě potřeby nejspíše obrátil. “Mým poradcem pro oblast práva je profesor Karel Eliáš, autor občanského zákoníku. Jistě by mě zajímal i názor profesora (Jiřího) Přibáně, senátorky Elišky Wagnerové a dalších kapacit v oboru,” prozradil.

Pavel Fischer pak připomněl potřebný souhlas členů Senátu. “Z osobní zkušenosti vím, že každé úspěšné nominaci předchází konzultace se všemi zainteresovanými,” dodal.

Současný prezident Miloš Zeman se k otázce nevyjádřil. Před jeho nástupem do křesla prezidenta byl pro Ústavní soud velkým problém nedostatek soudců, jelikož Zemanův předchůdce Václav Klaus nové soudce do funkce nejmenoval.

Soudci Ústavního soudu jsou voleni na deset let, většině současných soudců jejich mandát vyprší až po roce 2023. Vítěz prezidentských voleb tak pravděpodobně bude mít možnost stanovit do fukce nového ústavního soudce jen v případě odchodu některého ze současných ústavních soudců.

Nejste přihlášen. Přihlásit se

Aktuality z domova

Aktuality z domova partner rubriky Zprávy

Levné ubytování pro studenty

Aktuální Zprávy

Čerstvé zprávy a události z domova i ze světa. Aktuality ze světa sportu a financí. Novinky v oblasti módy a bydlení. Zprávy aktuálně.

Profi články

Profi články je portál na vydávání Tiskových zpráv. Profi články je zpravodajsky portál společnosti Press Media. info@press-media.cz, profi-clanky.cz

Aktuality Facebook Like Box

Finmag

Finanční zpravodajství. Business News.

NAVRCHOLU.cz

Foto galerie

Přihlásit se | Design DonV optimalizace PageRank.cz