Je čaj opravdu tak prospěšný pro zdraví nebo jde jen o reklamní trik?

Každý den se z médií na nás valí neúměrně mnoho informací, které tvrdí, jak se nejlépe vyvarovat nemocem, podpořit si imunitu a minimalizovat riziko vzniku civilizačních chorob. Jedním z takových univerzálních bojovníků za lepší zdraví by měl být i čaj. Je tomu však opravdu tak?

Jak čaj působí?

Hned na začátek je dobré zdůraznit, že záleží zejména na tom, jaký čaj pijete. Pokud se vám v hrnečku luhuje levný ovocný čaj ze supermarketu, jen těžko můžete očekávat jiné účinky než ty, že vám zažene žízeň nebo vás zahřeje. Pokud chcete tělu pomoci, budete muset sáhnout po kvalitním sypaném čaji od značek jako je Twinings, Ahmad Tea, Harney and Sons, Dilmah nebo English TeaShop apod. Také záleží na tom, jak často čaj pijete a jaký druh.

Tip redakce:  Máte rádi čaje? Vyzkoušejte práškový zelený čaj Matha

Zaměřeno na zelený čaj

Spektrum účinků zeleného čaje na lidské tělo je široké. Již staří Číňané o blahodárných účincích čaje věděli a hojně této vědomosti využívali. Čaj se tehdy neužíval jenom k pití, ale také k obkladům či k napařování obličeje. Co může zelený čaj nabídnout? Zejména je to velké množství vitamínu C, které v zeleném čaji zůstává díky jedinečnému způsobu zpracování. Oproti jiným čajům totiž neprochází oxidací. Dále zelený čaj obsahuje velký podíl tříslovin, které zvyšují pružnost kapilár. Pomáhají při krvácení, revmatismu, srdečními obtížemi a při vysokém krevním tlaku. Dále působí blahodárně na trávicí trakt a je schopný z těla odvádět škodlivé a toxické látky. Proto se velmi doporučuje při detoxikaci organismu.

Tip redakce:  Obohaťte recepty práškovým čajem matcha

Černý čaj

I když na rozdíl od čaje zeleného prochází fermentací, stále si zachovává širokou škálu pozitivních účinků na zdraví. Výrazně pomáhá v boji proti volným radikálům, mrtvici a infarktu. Je velmi dobré pít jej při nachlazení, protože rozšiřuje průdušky a tím napomáhá vykašlávání.

Takže ano, čaj je rozhodně zdraví prospěšný, záleží však hodně na tom, jak kvalitní si vyberete. Nezapomínejte také, že i na pití čaje se vztahuje pravidlo, že všechno se má dělat s mírou. Možná vás to překvapí, ale i čajem se lze předávkovat.

Nejste přihlášen. Přihlásit se

Aktuality z domova

Aktuality z domova partner rubriky Zprávy

Aktuální Zprávy

Čerstvé zprávy a události z domova i ze světa. Aktuality ze světa sportu a financí. Novinky v oblasti módy a bydlení. Zprávy aktuálně.

Profi články

Profi články je portál na vydávání Tiskových zpráv. Profi články je zpravodajsky portál společnosti Press Media. info@press-media.cz, profi-clanky.cz

Aktuality Facebook Like Box

Finmag

Finanční zpravodajství. Business News.

NAVRCHOLU.cz

Foto galerie

Přihlásit se | Design DonV optimalizace PageRank.cz