Jaké je být lektorem či lektorkou v jazykové škole?

Jazyková škola PELICAN z Brna má ve svém týmu spoustu pelikáních lektorů. Aby totiž bylo jasno, být lektorem a být pelikáním lektorem je velký rozdíl. Ti pelikání se totiž vyznačují specifickými vlastnostmi, bez kterých se žádný správný pelikán neobejde.

Zvlášť ne ten žlutý z centra Brna! Těmito vlastnostmi jsou samozřejmě lektorské zkušenosti, ale taky spousta dalších esencí, které v pelikáních hodinách nikdy nesmí chybět, jako je schopnost jazyk naučit s přátelským přístupem a třeba (určitě!) se v jazykových lekcích i dobře bavit.

Samozřejmě víme, že každá lekce je vždy specifická, a to nejen dle toho, jestli se zrovna jedná o klasický kurz nebo třeba pomaturitní studium jazyků, ale taky dle toho, kolik je ve skupince osob, v jakém jsou studenti věku a jaká je jejich motivace.

Přesto nám to nedalo a my mezi naše statečné lektory pelikány zabloudili, abychom se jich zeptali, jaké to vlastně je – být lektorem či lektorkou, zejména tedy v kontextu jazykové školy.

Tip redakce:  Kde se aktuálně otevírá kvalifikační kurz pro pracovníky v sociálních službách?

Dostalo se nám různých odpovědí – a tak jsme se rozhodli, že se o některé zajímavé podělíme. I Ty si z nich totiž můžeš vzít k srdci pár rad – a lektorem pelikánem se buď stát nebo si z nich vytáhnout tipy pro Tvé již probíhající lekce!

Je skvělé stát se jedním ze studentů

Odpovědí, která se nám často opakovala byl právě rozdíl mezi např. učiteli na střední škole a těmi ve škole jazykové.

Když se řekne jazykovka, není tady prostor na to hrát si na důležitého profesora, který vysvětluje gramatiku a následně studenty zkouší vyvoláváním jejich příjmení a hodnocením jejich výkonu určitou známkou. Na jazykové škole je kouzelné to, že se lektor může stát součástí party.

Jak na to? Je to právě přátelský a kamarádský přístup, který lektor zvolí. Ať už se jedná o oslovování studentů křestním jménem, tykání nebo pravidelným posezením u dobrého jídla i pití i mimo jazykové lekce.

Tip redakce:  Broušení je základem každé výroby. Mají vaši zaměstnanci s čím brousit?

Je skvělé, když se lektor zajímá o koníčky jednotlivých studentů a sám je seznámí s tím, co baví ho. Všichni dohromady pak mohou diskutovat nad společnými zájmy, samozřejmě v cílovém jazyce!

Lektoři, kteří vedou intenzivní pomaturitní studium němčiny a angličtiny na naší škole si chválí to, za jak krátkou dobu se z nich a studentů stane jedno „tělo“. „Opravdu je to ale dáno tím, že se o studenty zajímáme a trávíme s nimi i volný čas, třeba ve městě nebo občas vyrazíme na večírek“, podotýká Tomáš, lektor vedoucí naše pomaturitní kurzy.

Necháváme studenty, ať sami tvoří obsah svých lekcí

Dalším skvělým tipem, který se nám několikrát v odpovědích lektorů opakoval, byl: nechte sami studenty, aby tvořili náplň lekcí!

Žijeme v digitální éře, tak toho pojďme trochu zneužít pro naše výukové potřeby. Vytvářejte se studenty projekty, na kterých mohou vlastně sami pracovat – a které pak budou tvořit náplň jednotlivých lekcí.

Tip redakce:  Spolupráce s kvalitními influencery vylepší vaše pozice ve vyhledávačích

Může se jednat o prezentace, ale taky třeba o sledování různých videí na internetu a jejich následnou diskuzí nad nimi.

Potřebuješ studenty připravit na nějakou zkoušku? Nech je zpracovat projekt o jednotlivých tématech, které je mohou potkat v ústní části. Informace tak dostanou do hlavy bez toho, aniž by museli zdlouhavě studovat ne tolik zábavné učebnice.

Skvělým způsobem, jak osvěžit výuku je – přenést lekce z prostor učeben ven! Vyrazte se studenty do kina na film v originálním znění (tady zřejmě půjde zejména o kurzy angličtiny), do muzea, nebo se třeba jen projít do parku a pozorovat svět kolem sebe. A mluvit o něm – samozřejmě ve vyučovaném jazyce!

Je spousta způsobů, jak si najít cestu ke studentům. Kouzlo výuky v jazykových školách je ten, že nejste vázáni jednou osnovou a sylabem, na což jsou studenti mnohdy zvyklí. Lekce mohou být kreativní a zábavné. Chceš si to vyzkoušet? Neváhej a ozvi se nám! Každý nový pelikán je u nás vítán, ať už z řad lektorů nebo studentů!

Tvůj PELICAN

Nejste přihlášen. Přihlásit se

Aktuality z domova

Aktuality z domova partner rubriky Zprávy

Aktuální Zprávy

Čerstvé zprávy a události z domova i ze světa. Aktuality ze světa sportu a financí. Novinky v oblasti módy a bydlení. Zprávy aktuálně.

Profi články

Profi články je portál na vydávání Tiskových zpráv. Profi články je zpravodajsky portál společnosti Press Media. info@press-media.cz, profi-clanky.cz

Aktuality Facebook Like Box

Finmag

Finanční zpravodajství. Business News.

NAVRCHOLU.cz

Foto galerie

Přihlásit se | Design DonV optimalizace PageRank.cz