Jak probíhá likvidace nebezpečných odpadů?

Nebezpečné odpady nepatří mezi často probíraná témata, a to jednoduše proto, že odborníci nechtějí v laické veřejnosti vyvolávat obavy. S ohledem na fatální následky nesprávně zlikvidovaného odpadu však rozhodně není od věci připomenout, co do dané kategorie patří, a jak s nebezpečným odpadem nakládat. Osvěta se hodí především domácnostem, protože právě pro ně (oproti zpracovatelským, průmyslovým a dalším provozům) neplatí povinnost prokazovat ekologickou likvidaci. Což samozřejmě neznamená, že jednotlivci mohou s odpady nakládat, jak se jim zlíbí.

Kdy je odpad klasifikován jako nebezpečný?

Že je pro odborníky na nebezpečný odpad každodenním chlebem likvidace chemikálií všeho druhu, zřejmě nikoho nepřekvapí. Některé položky byste však na seznamu nebezpečných odpadů zřejmě nečekali. Obecně mezi ně řadíme veškerý odpad, který může negativně působit na životní prostředí, lidské zdraví a zvířata. Vzhledem k vyššímu riziku při manipulaci vyžaduje jiný způsob nakládání než běžný komunální odpad. Odvoz na skládku ani běžná recyklace či spálení nejsou možné, naopak je vyžadováno speciální a velmi odborné zacházení.

Přízvisko „nebezpečný“ náleží odpadu, který má minimálně jednu z následujících vlastností: výbušnost, toxicita, dráždivost, vysoká hořlavost, karcinogenita, schopnost oxidace či jiná škodlivost vůči životnímu prostředí nebo zdraví. V praxi jde například o zbytky čisticích prostředků, umělých hnojiv, barev a laků, tonery, PVC, ale také úsporné žárovky, zářivky, ředidla, mořidla a další syntetické chemikálie. Poněkud překvapivě kritéria nebezpečnosti splňují i některé dětské hračky.

Kde nebezpečný odpad končí?

Likvidace nebezpečného odpadu probíhá různými způsoby. Některé materiály je možné recyklovat, jiné se spalují. Ani spalování bohužel nevede k absolutní likvidaci, jako spíše ke zmenšení celkového objemu. I při tomto procesu vzniká nebezpečný odpad (popílek), který se ukládá do k tomu určeného obalu a umisťuje na skládku nebezpečného odpadu. Další informace najdete na www.likvidace-recyklace.cz.

Nejste přihlášen. Přihlásit se

Aktuality z domova

Aktuality z domova partner rubriky Zprávy

Aktuální Zprávy

Čerstvé zprávy a události z domova i ze světa. Aktuality ze světa sportu a financí. Novinky v oblasti módy a bydlení. Zprávy aktuálně.

Profi články

Profi články je portál na vydávání Tiskových zpráv. Profi články je zpravodajsky portál společnosti Press Media. info@press-media.cz, profi-clanky.cz

Aktuality Facebook Like Box

Finmag

Finanční zpravodajství. Business News.

NAVRCHOLU.cz

Foto galerie

Přihlásit se | Design DonV optimalizace PageRank.cz