Jak PELICAN zvládl koronavirovou krizi

Mohlo by se zdánlivě zdát, že se svět v posledním roce zastavil. Vzdělávací instituce (a nejen ty) dostaly tvrdou ránu v podobě celostátních lockdownů. Veškerá výuka od základního vzdělávání, přes vysoké školy až po pomaturitní studium a další formy kurzů byly situací přinuceni pozastavit prezenční lekce a přizpůsobit svůj provoz distanční výuce.

Ač je PELICAN v distančním vzdělávání zběhlý, a zkušenosti se Skype lekcemi a e-learningem obecně má bohaté, nemůžeme tvrdit, že situace s uzavřením škol nepřekvapila i nás – a naše studenty.

V případě Skype lekcí si totiž účastníci našich kurzů dosud volili tuto formu kurzů dobrovolně, u některých forem kurzů, jako je např. pomaturitní studium angličtiny a dalších jazyků či firemní kurzy – byla distanční výuka dosud neslýchanou záležitostí.

A tak se PELICAN, stejně jako další jazykové školy, ocitl v situaci, kde se musel ze dne na den vypořádat s přesunem výuky stovek studentů do online prostoru.

Nyní už zase (ťuk, ťuk), jedeme v klasickém provozu. Užíváme si, že, ač zatím s úsměvy za rouškami, můžeme studenty opět potkávat osobně v naší škole. A zároveň se teď už skutečně kriticky můžeme zpětně ohlédnout a bilancovat nad tím, že nám uplynulý rok nejenom vzal, ale i dal.

Není kurz jako kurz

Na začátek nutno podotknout, že obtížnost přesunu z prezenční formy výuky do distanční se skutečně lišila kurz od kurzu. Zatímco individuální výuka vlastně nebyla – po domluvě se studenty – zas až takový problém, jak již bylo zmíněno, byly to především pomaturitní kurzy, které nám, zejména z organizačního hlediska, daly zabrat nejvíce.

Moodle, Skype a další on-line platformy

V rekordním čase došlo k vytvoření všech studijních skupin na Moodlu – jak pomaturitní angličtina, tak pomaturitní němčina. To byl také prostor, kde se jednotlivé lekce, které by za normálních podmínek uskutečnili ve třídě, nahrály do online prostoru. Studenti tak, rozděleni do svých tříd, našli veškeré materiály ke konkrétním lekcím online, včetně zadání domácích prací.

Tip redakce:  V dnešním světě se bez cizích jazyků neobejdete

Platforma Moodle jim navíc umožňovala vypracované úkoly nahrávat svým lektorům zpět. Veškerá komunikace mezi studenty a lektorem pak probíhala na Skypu. A ač to pro nás bylo celé poprvé, musíme říct, že vše fungovalo skvěle, a troufáme si tvrdit, že výuka jazyků po tomto přesunu neztratila na efektivitě.

Tu největší zásluhu na úspěchu a na tom, že studenti vydrželi motivovaní – však mají samozřejmě naši lektoři. Tímto bychom jim všem chtěli ještě jednou poděkovat.

Mohli bychom psát slohy o tom, jak složitá situace to byla, jak nebylo lehké motivovat studenty k práci online, jak jsme všichni občas ztráceli naději v lepší zítřky, zejména když nám kurzy opakovaně otevřeli – a po pár dnech opět rozhodli zavřít školy. Dívajíc se zpětně bychom však chtěli vypíchnout taky to, co nám situace přinesla – a to nejen co se týče pomaturitního studia jazyků.

Tak za prvé – jsme připraveni! Až příště něco nepředvídatelného přijde (a my teda doufáme, že nepřijde), budeme vědět, co dělat. Zachováme klidnou hlavu a ukážeme studentům cestu, jak studovat jazyky online – zábavně a efektivně! Situace nás taky „přinutila“ skutečně prozkoumat digitální pomůcky a možnosti distančního vzdělávání. Troufáme si tvrdit, že na online výuku jsme teď opravdoví mistři.

Tip redakce:  Statek Benice je vhodným místem pro firemní večírek i svatební hostinu

Koronavirová krize nám také otevřela dveře k dalším příležitostem. Mezi další aktivity PELICAN, nad rámec samotné výuky, patří naše partnerství na evropských vzdělávacích projektech. Díky aktuální zkušenosti jsme sami mohli být iniciátoři jednoho z projektů F2F2D, který se zabývá právě přesunem prezenční výuky do distanční formy rychle a efektivně.

Minulý rok nás toho hodně naučil. A ač bychom všichni byli pravděpodobně radši, kdyby se nestal, myslíme si, že je důležité umět si i z takových situací odnést to nejlepší. Tak doufáme, že jste zdraví, v pořádku a těšíte se na léto. Nezapomeňte, PELICAN je tu pro vás, jedeme v tom společně! Tak zase na viděnou v jednom z našich kurzů!

PELICAN

Nejste přihlášen. Přihlásit se

Aktuality z domova

Aktuality z domova partner rubriky Zprávy

Aktuální Zprávy

Čerstvé zprávy a události z domova i ze světa. Aktuality ze světa sportu a financí. Novinky v oblasti módy a bydlení. Zprávy aktuálně.

Profi články

Profi články je portál na vydávání Tiskových zpráv. Profi články je zpravodajsky portál společnosti Press Media. info@press-media.cz, profi-clanky.cz

Aktuality Facebook Like Box

Finmag

Finanční zpravodajství. Business News.

NAVRCHOLU.cz

Foto galerie

Přihlásit se | Design DonV optimalizace PageRank.cz