Jak na nábor zahraničních pracovníků

I v tuzemsku lze oficiálně zaměstnávat občany jiných států. Jedná se o stále častější praktiku, neboť nezaměstnanost je u nás v současné době rekordně nízká. Češi tak o některé posty zájem prakticky vůbec nemají a jediná možnost, jak je obsadit, je zaměstnanec ze zahraničí. Jak nábor zaměstnanců z ciziny probíhá?

Zaměstnanci z EU

Nábor pracovníků z EU je do značné míry jednodušší. Žádné nezbytné podmínky v tomto případě stanoveny nejsou a zaměstnavatel může cizince přijmout libovolně. Občan EU nepotřebuje povolení k zaměstnání a má oficiálně po dobu, kdy je v ČR zaměstnán, povolen též pobyt.

Má tedy rovné postavení shodné s občanem tuzemska. Přirozeně se pak takovýto cizinec může i hlásit na jakýkoli typ zaměstnání bez omezení. Do stejné kategorie jako občané EU patří rovněž ti, kteří pocházejí ze zemí EHP a ze Švýcarska.

Cizinci s trvalým pobytem

V obdobné situaci se ocitá zaměstnanec, který má v ČR povolen trvalý pobyt, protože mu už v minulosti byl pobyt na území ČR dovolen. Na tomto podkladě pak získává právě povolení k trvalému pobytu a z něj vyplývající rovnoprávné postavení na pracovním trhu.

Tip redakce:  Pečovat o bezpečnost práce je součástí povinností každého vedoucího

Jediné omezení platí v případě, že by se uchazeč ucházel o místo například ve státní službě. Zde je totiž nutností mít současně české státní občanství. Jinak platí zcela stejná pravidla jako v první skupině.

Jedinou povinnost tak má v obou uvedených kategoriích zaměstnavatel. Ten by měl o nástupu takovéhoto pracovníka informovat příslušný úřad práce. A to nejpozději v okamžiku, kdy dotyčný na svou pozici reálně nastoupí.

Cizinci ze zemí mimo EU

Cizinec, který nepochází ze země EU neboli občan tzv. třetí země, musí naproti tomu mít jak pracovní povolení, tak i povolení k pobytu. V rámci zjednodušování tohoto procesu pak byl do českého právního řádu zaveden institut tzv. zaměstnanecké karty.

Co je zaměstnanecká karta

Zaměstnanecká karta se vydává od roku 2014 a má nahrazovat jak povolení k pobytu, tak i povolení k zaměstnání. Určena je pro všechny, kteří míní na území ČR zůstat déle než tři měsíce, jedná se tedy o povolení charakteru dlouhodobého.

Tip redakce:  Rekvalifikační kurzy jako cesta k finanční nezávislosti?

Karta je vždy navázána na konkrétní pracovní pozici. Nejedná se přitom o pozici, na kterou by bylo zapotřebí mít vysokou kvalifikaci. V tom se zaměstnanecká karta liší od karty modré, kde je podmínkou absolvování vyšší odborné nebo vysoké školy.

Karta se taktéž nevydává za předpokladu, že mezi zaměstnancem a zaměstnavatelem byla v rámci uzavření pracovního poměru dojednána dohoda o provedení práce.

Zjednodušený zisk zaměstnanecké karty

Vznik samotného institutu zaměstnanecké karty není tím jediným faktorem, jímž se snaží česká vláda zaměstnavatelům ulevit při náboru zahraničních pracovníků. Proto vznikl vládní program nazvaný Režim Ukrajina.

Ten má za úkol zjednodušit možnost zaměstnat nové pracovníky právě z Ukrajiny. Primárně jim pak má umožnit rychlejší a snazší získání zaměstnanecké karty, kterou kvůli vykonávání svého povolání potřebují.

Z obdobných důvodů je možné se hlásit i do projektu Režim ostatní státy, který se primárně zaměřuje na občany Srbska, Filipín a Mongolska. Uchazeči díky němu mohou získat termín pro podání žádosti o zaměstnaneckou kartu na příslušném zastupitelském úřadě.

Tip redakce:  Práce na dosah ruky, stačí jen natáhnout

Zatím nejnovějším projektem, který otevřelo Ministerstvo průmyslu a obchodu České republiky, je Projekt Ukrajina a Indie. Příjem žádostí byl oficiálně otevřen v září roku 2018. Hlavním cílem tohoto programu je konkrétní výběr uchazečů z těchto států.

Projekt má dovolit vstup na naše území pro 500 vysoce kvalifikovaných zaměstnanců, kteří si budou žádat nejen o zaměstnaneckou kartu, ale i o kartu modrou.

Žádosti se budou posuzovat dle doporučení od české podnikatelské reprezentace nebo Agentury pro podporu podnikání a investic CzechInvest.

V případě, že máte zájem o pracovníky ze zahraničí a chcete pomoci nejen s náborem ale i pracovními povoleními, kontaktujte pracovní agenturu IRS Czech, která vám s tím pomůže.

IRS Czech má vlastní náborová střediska na Ukrajině, Mongolsku i na Filipínách. Zvolte profesionální služby a ušetříte svůj čas i peníze.

Nejste přihlášen. Přihlásit se

Aktuality z domova

Aktuality z domova partner rubriky Zprávy

Aktuální Zprávy

Čerstvé zprávy a události z domova i ze světa. Aktuality ze světa sportu a financí. Novinky v oblasti módy a bydlení. Zprávy aktuálně.

Profi články

Profi články je portál na vydávání Tiskových zpráv. Profi články je zpravodajsky portál společnosti Press Media. info@press-media.cz, profi-clanky.cz

Aktuality Facebook Like Box

Finmag

Finanční zpravodajství. Business News.

NAVRCHOLU.cz

Foto galerie

Přihlásit se | Design DonV optimalizace PageRank.cz