Historie kryptoměn a Bitcoinu

O kryptoměnách se vedou sáhodlouhé diskuze nejen na internetu. Řeč je o digitálních měnách, z nichž vůbec nejznámější a víceméně také nejvýznamnější je Bitcoin. Jeho hlavní unikátností je plná decentralizace čili schopnost ho neovlivňovat, a to ani ze strany vlády, ani ze strany skupiny či jednotlivců. Měnu nelze ani padělat nebo ovládat peněžními toky. Kde se však Bitcoin a kryptoměny obecně vzaly?

První pokusy o kryptoměny už v první půlce 20. století

Vůbec první pokusy o vznik novodobého druhu peněz (respektive měny) byly už v první půlce minulého století. Bylo to zejména v době, kdy došlo k postupnému a velmi výraznému rozšiřování internetu. Původním účelem bylo zavést platební nástroj, který by umožnil uskutečnit rychlé platby v reálném čase. A to nezávisle na hranicích státu, respektive geografické poloze nebo na tom, že je zrovna všední den a nikoliv svátek.

Tip redakce:  Půjčka bez doložení příjmu – kde nejvýhodněji?

I když se už v tomto čase mohli chlubit jakýmisi prototypy dnešních kryptoměn, o kryptoměnách se můžeme bavit s vážností až od roku 2009, kdy světlo světa spatřil Bitcoin – první pravá digitální měna, kterou proto můžeme považovat za průkopníka.

Kde se vzal, tu se vzal Bitcoin

Bitcoin byl vůbec první decentralizovanou kryptoměnou na trhu. I když byla jeho doména zaregistrována už roku 2008, k jeho oficiálnímu zrodu došlo až v roce 2009, kdy zároveň došlo k jeho vůbec prvnímu vytěžení. Za tímto krokem i za vznikem první digitální měny na trhu stál jistý Satoshi Nakamoto a v té době věděl, že těží něco s nulovou hodnotou.

Jeho cílem však nebylo ihned vytěžit významnou a hodnotnou digitální měnu. Šlo mu především o vytvoření spolehlivého elektronického platebního systému, což se bezesporu povedlo.

Tip redakce:  Výhodné obchodování zaručí eshop za hubičku

Vzor pro zrod dalších kryptoměn

Bitcoin velkou měrou ovlivnil dnešní svět plateb a financí. Po jeho vzoru vznikla celá řada dalších, dnes také velmi známých, digitálních měn (mnohé z nich byly dokonce vypuštěny do světa záhy po zmiňovaném Bitcoinu). To vedlo ke zrodu vůbec prvních kryptoměnových burz, kde se s digitální měnou aktivně obchoduje.

Nejste přihlášen. Přihlásit se

Aktuality z domova

Aktuality z domova partner rubriky Zprávy

Aktuální Zprávy

Čerstvé zprávy a události z domova i ze světa. Aktuality ze světa sportu a financí. Novinky v oblasti módy a bydlení. Zprávy aktuálně.

Profi články

Profi články je portál na vydávání Tiskových zpráv. Profi články je zpravodajsky portál společnosti Press Media. info@press-media.cz, profi-clanky.cz

Aktuality Facebook Like Box

Finmag

Finanční zpravodajství. Business News.

NAVRCHOLU.cz

Foto galerie

Přihlásit se | Design DonV optimalizace PageRank.cz