Herní notebook nebo herní PC, co je lepší?

Když se poprvé objevily počítače, zabíraly minimálně jednu místnost a pevné disky vypadaly jako pračky. Asi těžko by lidé v té době hádali, že už za několik desítek let později se jim počítač vejde o kapsy u kalhot.

Výkon počítačů každým rokem stoupá a zároveň se stávající stále lehčími. Nicméně v tomto článku se zaměříme na herní notebooky a herní stolní PC, které srovnáme ve více bodech a zjistíme, kdo je na tom lépe.

Grafický výkon

Kdykoliv se mluví o herní počítačové sestavě jsou specifikace grafické karty téměř první věcí, kterou chcete vědět. A zatímco u procesoru stačí udat, zda máte i7 nebo Ryzen 7, grafika to je zcela něco jiného.

Faktem je, že nejnovější grafické karty jsou poměrně velké. U stolních PC to nepředstavuje problém, ovšem u notebooku je jeho hlavní devizou to, že je přenosný a poměrně lehký. Montáži masivní grafické karty do malého prostoru tak brání např.:

Velikost a hmotnost – herní notebooky používají speciální mobilní verze grafických karet, kterou jsou navrženy speciálně tak, aby se vešly do stísněného prostoru a zároveň nepřidávaly notebooku váhu navíc.

Teplota – grafický čip se při běhu zahřívá. Ty masivní chladiče a ventilátory u stolních verzí karet nejsou jen tak pro okrasu. Nejen, že se do notebooku musí vejít grafická karta, ale celkový chladicí systém notebooku musí být vyladěn tak, aby se přizpůsobil nárůstu tepla od grafiky.

Tip redakce:  Výroba reklamy rozjede každé podnikání

Výkon – vzhledem k výše uvedeným problematickým věcem se to neobejde bez kompromisů. Mobilní verze grafických karet jsou vždy slabší než jejich protějšek určený pro herní PC, přestože jsou dražší.

S tím, co bylo řečeno je jasné, že co se týče výkonnosti grafiky mezi stolním PC a herním notebookem existuje výrazný rozdíl. Dále je zde skutečnost, že herní notebook stojí obvykle asi 2x víc než herní sestava s podobnou specifikací.

Ovšem není všem dnům konec. Můžete vyzkoušet externí grafickou kartu, která dokáže běžný notebook přeměnit na herní. Samozřejmě za předpokladu, že to zvládne procesor a pevný disk.

Ostatní specifikace

Je zřejmé, že stolní PC mají z pohledu výkonu grafiky rozhodující náskok. Ale co ostatní komponenty?

Procesor – stejně jako u grafických čipů mají i mobilní verze procesorů se sníženým odběrem energie a nižším zahříváním. Opět jsou však slabší než jejich stolní protějšky.

RAM – notebooky mají obvykle menší množství paměti RAM a omezený počet paměťových slotů pro osazení další paměti.

Úložiště – notebooky mají samozřejmě omezenou kapacitu, takže instalace dalších pevných disků buď není možná nebo na úkor např. mechaniky. Případně je možné použít externí disk připojený přes USB apod.

Tip redakce:  Tisk pozvánek, vizitek, novoročenek a magazínů nelze odkládat

Jak vidíte herní notebooky jsou z pohledu rozšiřitelnosti mnohem více omezené než herní desktopy.

Periférie

Když je řeč o periferiích je třeba poznamenat, že zatímco notebooky jsou již osazeny vestavěným displejem, klávesnicí a touchpadem, může to být plus nebo mínus.

Je pravda, že nemusíte platit za žádnou z vedených součástí, ovšem co když vám klávesnice či displej nebude vyhovovat? Pokud jste zvyklí na herní monitor se 144 Hz a podsvícenou barevnou klávesnici, pak si o tom u notebooku můžete nechat zdát nebo si pořádně připlatíte.

Displej – převážná část herních notebooků má obrazovku s rozlišením Full HD a obnovovací frekvencí 60 Hz s úhlopříčkou 15–17 palců. Velikost displeje je pochopitelná, protože vám jde zejména o přenosnost. Pokud však máte oči zvyklé na vyšší rozlišení a frekvenci pak budete potřebovat herní monitor.

Klávesnice – notebooky používají běžné nízkoprofilové membránové klávesnice. Mechanické klávesnice s podsvícením jsou poměrně vzácné.

Touchpad /Myš – každý, kdo jej někdy používal může s jistotou říci, že dotykové ovládání je pro hraní dost nepohodlné, ať jde o střílečku nebo strategii. V každém případě budete muset koupit samostatnou herní myš.

Reproduktory a mikrofon – vestavěné reproduktory a mikrofony v herních noteboocích jsou již na poměrně dost vysoké úrovni. Jestliže dáváte přednost sluchátkům, nemusíte o kvalitu vestavěných reproduktorů příliš zajímat.

Flexibilita

Nakonec je zde otázka flexibility, kde notebook i PC mají své plusy:

Tip redakce:  Optimalizace pro vyhledávače

Přizpůsobitelnost

Asi největší výhodou herního PC je, možnost přizpůsobení konkrétnímu uživateli. Každý do má základní znalosti v IT si může svůj herní PC otevřít a volně jej upravit či nahradit libovolnou komponentu. K tomu vám stačí obyčejný šroubovák a nový díl.

Na druhou stranu notebook potřebuje jemnější zacházení a někdy potřebuje i speciální nástroje a součástky, které se běžně nedají koupit.

Přenosnost

V tomto ohledu je to jasné ať už je řeč o ultralehkém kancelářském notebooku nebo o herním notebooku o hmotnosti 2 kg, vždy bude mnohem lehčí a skladnější než klasické stolní PC na hry. Koneckonců mnoho počítačových komponent je samo o sobě těžší než notebook.

Plnohodnotné herní PC je nejen větší a těžší ale také má spoustu kabelů a periférií navíc, např. monitor, klávesnice, myš atd.

Závěr

Po vyhodnocení všech výše uvedených skutečností je možné konstatovat, že herní PC je ve většině případů lepší než notebook na hry. Na druhou stranu nespornou výhodou notebooku je přenositelnost.

Repasované herní počítače a notebooky

Rada na závěr pro ty, co chtějí při nákupu herního PC ušetřit. Vyzkoušejte tzv. repasované počítače na hry či práci. Jde o PC, která pochází např. z leasingů, předváděcí modely, nebo ty, co se vrátili v rámci zákonné lhůty. Oproti zcela novým modelům mohou nabídnout až o 70 % nižší cenu, což u herního PC či notebooku jistě oceníte. Velký výběr těchto počítačů najdete např. na www.incomputer.cz

Nejste přihlášen. Přihlásit se

Aktuality z domova

Aktuality z domova partner rubriky Zprávy

Aktuální Zprávy

Čerstvé zprávy a události z domova i ze světa. Aktuality ze světa sportu a financí. Novinky v oblasti módy a bydlení. Zprávy aktuálně.

Profi články

Profi články je portál na vydávání Tiskových zpráv. Profi články je zpravodajsky portál společnosti Press Media. info@press-media.cz, profi-clanky.cz

Aktuality Facebook Like Box

Finmag

Finanční zpravodajství. Business News.

NAVRCHOLU.cz

Foto galerie

Přihlásit se | Design DonV optimalizace PageRank.cz