Galerie Praha – Moře na francouzském jihu

Možná, že to vypadá, že si dnes budeme povídat o pohostinné Provenci, nekonečné vůni levandule, tajuplném moři, útesech a překrásné francouzské krajině. Tam mimo jiné najdete i nekonečné pásy vinic. Ale hned vás vyvedu z omylu. Název Moře na francouzském jihu nese krásný obraz Františka Kupky a jedná se akvarel na papíře. V nabídce má Galerie Praha mnoho zajímavých obrazů a rozhodně si nenechte ujít krásnou podívanou.

galerie kodl image uvod

Průkopník abstraktní malby

Jih Francie si podmanil nejednoho umělce a jinak tomu nebylo u Františka Kupky, který je český malíř a grafik zvučného jména. Navíc i průkopník abstraktní malby. Výstavní galerie je místo, kde se můžete pokochat nejen jeho, ale i obrazy jiných neméně slavných malířů. Obraz Moře na francouzském jihu se ocitl v aukční síni a byl vydražen. Není divu, jde o skvostné dílo. František Kupka se nechal inspirovat kouzlem Francie stejně, jako mnoho dalších a dal vzniknout překrásnému obrazu. Naštěstí to není jeho jediné dílo a proto je stále, co obdivovat.

Je zakladatelem moderního abstraktního malířství a převážnou část svého života strávil právě ve Francii. Narodil se jako nejstarší z pěti dětí do rodiny notářského úředníka v Opočně. Útlé mládí prožil v Dobrušce pod Orlickými Horami. Tam se také vyučil sedlářskému řemeslu, ale už tenkrát maloval vývěsní štíty a obrázky svatých. Disponoval malířským talentem, který nebyl přehlížen a na přímluvu rodinného přítele se nemusel věnovat svému sedlářskému řemeslu, ale byl poslán na pražskou Akademii. Galerie Praha je místo, které je poseto životními příběhy slavných a jejich překrásnou tvorbou.

Hledal se, až se našel

Dalo by se říci, že se František hledal, až se našel. Celé jeho dílo se do konečné podoby utvářelo přes realismus, vlivy doznívajících malířských tendencí až ke konečnému vyústění do abstrakce. Jeho tvorba měla svůj specifický vývoj a zákonitosti. Šlo o zpracování tématu pohybu. Nemalou roli u něj sehrál i vztah k hudbě, který vedl k rozvinutí výtvarného směru – orfismu (umělecký směr, který se pokouší vyvolat jiným způsobem vjemy a pocity identické s uměním jiného typu). Tedy propojení hudby a malování. Jeho díla byla ve výstavní galerii nejen u nás, ale také v řadě cizích zemí. I Česká republika se může pyšnit rodáky zvučných jmen.

galerie kodl image interier

Nejste přihlášen. Přihlásit se

Aktuality z domova

Aktuality z domova partner rubriky Zprávy

Aktuální Zprávy

Čerstvé zprávy a události z domova i ze světa. Aktuality ze světa sportu a financí. Novinky v oblasti módy a bydlení. Zprávy aktuálně.

Profi články

Profi články je portál na vydávání Tiskových zpráv. Profi články je zpravodajsky portál společnosti Press Media. info@press-media.cz, profi-clanky.cz

Aktuality Facebook Like Box

Finmag

Finanční zpravodajství. Business News.

NAVRCHOLU.cz

Foto galerie

Přihlásit se | Design DonV optimalizace PageRank.cz