Elektroskútry bez řidičáku, které to jsou?

Na běžný elektroskútr potřebujete řidičské oprávnění. V první řadě můžete mít řidičský průkaz na skupinu B.

V takovém případě může motorista zároveň řídit jednostopá vozidla s automatickou převodovkou o objemu motoru do 125 ccm, výkonu motoru maximálně 11 kW a s poměrem výkon/hmotnost nejvýše 0,1 kW/kg.

V praxi to znamená, že tyto podmínky elektroskútry splňují a s běžným řidičským průkazem, který vás opravňuje řídit automobil, můžete řídit zároveň i je.

Ostatní skupiny řidičských průkazů a skútr

Druhou skupinu tvoří řidičské průkazy pro skupinu AM. Toto oprávnění si můžete jít vyřídit už v 15 letech. Řidičský průkaz pak platí pro vozidla s maximální konstrukční rychlostí 45 km/h a výkonem do 4 kW.

Tip redakce:  Jaký druh užitkového vozu je pro vás nejvhodnější?

Třetí skupinu zastupují oprávnění s označením A1. Řidičský průkaz můžete získat už v 16 letech. Ten platí pro motory s výkonem do 11 kW a s poměrem výkon/hmotnost maximálně 0,1 kW/kg.

Kdy řidičák nepotřebujete a proč

Existuje též skupina vozidel, na kterou žádné řidičské oprávnění není nutné vůbec. Nařízení Evropského parlamentu a Rady (EU) č. 168/201 totiž vymezilo některá zařízení, zjednodušeně řečeno, jako elektrokola.

Navíc má tato problematika oporu i v českém právu, konkrétně ve vyhlášce č. 341/2014 Sb. Je však nutné si uvědomit, že evropský předpis je české legislativě nadřazený.

Proto tedy platí, že elektroskútr bez řidičáku lze definovat jako: 

  • Vozidlo s elektrickým motorem s maximálním trvalým výkonem nižším nebo rovným 250 W, respektive 1000 W, kdy 250 W značí trvalý výkon, zatímco 1000 W říká, jaký je nejvyšší možný chvilkový výkon při maximální zátěži.
  • Dále je u této skupiny vozidel stanovena maximální rychlost 25 km/h. Navíc by tyto elektroskútry měly být vybaveny šlapkami. Pak lze tvrdit, že elektromotor funguje pouze jako doplněk při jízdě.
Tip redakce:  Oblíbený tuning řidičů aneb jak si zkrášlují vozy

Někteří výrobci však zároveň uvádějí, že má-li jejich model omezovač rychlosti, řidičský průkaz nepotřebujete. Jedná se o rozšířený omyl. Z titulu evropského nařízení je nezbytné, aby elektroskútr skutečně disponoval šlapkami, má-li být klasifikovatelný jako kolo.

Je nutné, abyste si jako motoristé byli tohoto faktu vědomi, a to proto, že za jízdu bez řidičského oprávnění vám hrozí sankce.

Jaké další výhody má elektrický skútr bez řidičáku

Nemuset řešit řidičský průkaz není jedinou výhodou této skupiny elektrických skútrů. Zároveň z vás totiž sejmou i řadu jiných povinností.

V první řadě takové dopravní prostředky nemusíte jít na rozdíl od automobilu registrovat na dopravní inspektorát. Tudíž na ně nebudete mít ani vlastní SPZ. Tento typ skútrů nemá ani vlastní technický průkaz.

Tip redakce:  Oprava důlků na karoserii vás může potrápit, pokud nevíte, jak na to

Motorista taktéž ušetří významně za jejich provoz. Nevyžaduje se totiž, abyste platili povinné ručení a chodili pravidelně na technickou kontrolu. Velký výběr najdete na Rulyt.cz.

Nejste přihlášen. Přihlásit se

Aktuality z domova

Aktuality z domova partner rubriky Zprávy

Aktuální Zprávy

Čerstvé zprávy a události z domova i ze světa. Aktuality ze světa sportu a financí. Novinky v oblasti módy a bydlení. Zprávy aktuálně.

Profi články

Profi články je portál na vydávání Tiskových zpráv. Profi články je zpravodajsky portál společnosti Press Media. info@press-media.cz, profi-clanky.cz

Aktuality Facebook Like Box

Finmag

Finanční zpravodajství. Business News.

NAVRCHOLU.cz

Foto galerie

Přihlásit se | Design DonV optimalizace PageRank.cz