Ekonom skupiny DRFG Davida Rusňáka radí: “Peníze je lepší investovat.”

Více než padesát procent peněz Čechů leží na jejich běžných bankovních účtech. Je to proto, že česká populace je v oblasti financí stále ještě velmi konzervativní. Vyplývá to z loňských statistik ministerstva financí. Zbylou část financí, kterými Češi disponují, mají uložené na termínovaných vkladech, životním pojištění, stavebním spoření, a dokonce i v penzijních fondech. I přesto se ale v poslední letech rozmáhá pravidelné investování do podílových fondů. Koncem loňského roku takto investovalo 12,4 procenta Čechů. Tedy více než těch, kteří investovali například do životního pojištění nebo stavebního spoření.  Dá se tedy bez diskuse očekávat, že poměr finančních prostředků investovaných do fondů naroste. Předjímá to například Asociace pro kapitálový trh (zkráceně AKAT), podle které bylo investované jmění Čechů do podílových fondů v prvním čtvrtletí loňského roku vyšší než půl bilionu korun.

Pětinu aktiv mají Češi v dluhopisech, další v akciových fondech

Z několika různých průzkumů a recenzí je evidentní, že Češi mají ve zvyku odkládat si svoje peníze na stranu, takzvaně na horší časy. Peníze spoří většina domácností, i proto se v současnosti vklady na bankovních účtech přibližují částce dva a půl bilionu korun. Lukáš Kovanda, který působí jako ekonom investiční skupiny DRFG Davida Rusňáka, varuje před nevhodnými formami vkládání peněz. Dost často jsou totiž vklady na běžných účtech nebo v nepříliš výhodných spořeních. Na nich kvůli inflaci nebo nízkým úrokovým sazbám peníze místo zhodnocování mizí.

Ekonom Kovanda tvrdí, že podíl hotovosti a nízkoúročených vkladů tvoří v České republice jednapadesát procent. To nás řadí na šestou příčku v rámci zemí Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD). Lukáš Kovanda zároveň dodává, že si Češi začínají uvědomovat, že investice je záležitost dlouhodobějšího rázu. Současně s tím si také uvědomují, jaký je vztah mezi výnosy a riziky. I když je nárůst investic Čechů do podílových fondů znát, stále je z jejich chování patrná obezřetnost. Pro zajímavost, do podílového fondu CZECH FUND je možný vklad už od pěti set korun měsíčně.

Nejste přihlášen. Přihlásit se

Aktuality z domova

Aktuality z domova partner rubriky Zprávy

Aktuální Zprávy

Čerstvé zprávy a události z domova i ze světa. Aktuality ze světa sportu a financí. Novinky v oblasti módy a bydlení. Zprávy aktuálně.

Profi články

Profi články je portál na vydávání Tiskových zpráv. Profi články je zpravodajsky portál společnosti Press Media. info@press-media.cz, profi-clanky.cz

Aktuality Facebook Like Box

Finmag

Finanční zpravodajství. Business News.

NAVRCHOLU.cz

Foto galerie

Přihlásit se | Design DonV optimalizace PageRank.cz