Desatero pro cestovatele: věci potřebné na cesty

Co vzít s sebou na cestu? To je snad nejdůležitější otázka, která trápí každého turistu, protože chce mít po ruce všechno potřebné, co mu usnadní cestování autem. Ale zároveň je důležité nevzít si s sebou na dlouhou cestu věci, které vůbec potřebovat nebude a které jen zbytečně zaberou místo. Nejprve si musíte vytvořit seznam, který Vám pomůže nezapomenout na důležité věci či dokumenty.

Dokumenty a materiály

Ať už jde o Vaše osobní doklady či dokumenty umožňující a usnadňující Vám cestu vozem. Bez čeho se motorista, který chce dojet do cíle co možná nejdříve (v rámci dopravních předpisů) a v pořádku neobejde, je řádné vybavení vozu tak, jak jej vyžadují země, kterými budete projíždět, např. požadavky na autolékárničku, bezpečnostní vesty, dětskou sedačku, dálniční známku apod.

Někdy investice do tohoto vybavení vyjde řádově na vyšší tisíce, v extrémních případech na desítky tisíc (např. pokud byste si museli pořídit nové pneumatik z důvodu zvýšených nároků na hloubku dezénu ve Slovinsku). Zde již může dávat po finanční stránce smysl zvážit pronájem auta z autopůjčovny.

Určitě se Vám bude hodit autoatlas (a to i těm z Vás, kteří vlastní prémiový vůz s GPS navigací, protože ani ty nemusí zahrnovat všechny destinace. Navíc, v některých odlehlých lokalitách nemusí být GPS signál dostupný).

foto_cestoval

S policisty se na hlavních transitních trasách domluvíte anglicky (prakticky po celé Evropě) a německy (Rakousko, Německo, Švýcarsko, sever Itálie, Maďarsko), s místními obyvateli to však může být horší. Proto se vyplatí si vypsat alespoň základní fráze a slovíčka (např. čerpací stanice, nemocnice, hotel, trajekt, jízdenka apod.).

Zařízení

Do auta si vezměte také AC adaptér. Je to velmi důležitá věc na cestách, s níž můžete používat některý neobvyklé zásuvky pro připojení svých zařízení. Nezapomeňte na mobilní telefon s nabíječkou. Vezměte si s sebou také fotoaparát nebo videokameru s patřičným příslušenstvím, paměťovou kartu i velký počet náhradních baterií.

Z bezpečnostních důvodů je také nutné předem zakoupit stojánek pro mobilní telefon hands-free, ruce řidiče tak zůstanou na volantu a jeho pozornost nebude zbytečně rozptylovaná.

Lékárnička

Další velmi důležitá věc na cestách – autolékárnička. Ta MUSÍ splňovat nároky na výbavu všech zemí, kterými budete na svých cestách projíždět. Přehled praktických informací k jednotlivým evropským zemím najdete na webu BESIP, konkrétně této stránce.

Nad rámec povinného vybavení lékárničky se ještě předzásobte léky na nevolnost (bolest hlavy, zažívací potíže, úpal apod.), vyhnete se tak situacím, kdy si tyto léky budete v zahraničí kupovat na několikanásobek ceny, za které jsou k dispozici v zahraničí (zejména v případě českých produktů se pak můžete setkat s tím, že je v zahraničí vůbec neseženete a budete si tak muset koupit jejich dražší alternativu).

Jídlo

Dejte si do auta malé množství jídla, například láhev s vodou, ovoce, čokoládu nebo oříšky. Během cesty můžete snadno dostat hlad a nikdy nevíte, zda se v blízkosti nachází nějaké místo s občerstvením.

Termoska

Díky této šikovné nádobce budete vždy mít po ruce teplý čaj. Při každé odpočinkové zastávce můžete naplnit termosku čajem, kávou, popřípadě jen horkou vodou.

Osobní hygiena

Nezapomeňte na zubní kartáček, pastu a mýdlo. Ujistěte se, že s sebou máte i vlhké ubrousky. Na cestě jsou velmi užitečné, pomohou Vám rychle osvěžit tvář a odstranit zbytky potu.

Nářadí

Mějte po ruce nástroje, které mohou být potřebné při malých opravách. Například, šroubovák nebo klíče.

Na cestu vyrazte ve vhodnou denní dobu

Na dlouhou cestu do zahraničí je nejlepší vyrazit buď večer, nebo brzo ráno (pokud vyrazíte večer, je velmi pravděpodobné, že Vaše děti celou cestu prospí). Vyhnete se tak denní špičce (nečekejte, že silnice budou prázdné, vyhnete se však rutinnímu provozu, jako jsou kamiony, lidé jedoucí do práce apod.) a do cíle tak pravděpodobně dojedete dříve.

Nejste přihlášen. Přihlásit se

Aktuality z domova

Aktuality z domova partner rubriky Zprávy

Levné ubytování pro studenty

Aktuální Zprávy

Čerstvé zprávy a události z domova i ze světa. Aktuality ze světa sportu a financí. Novinky v oblasti módy a bydlení. Zprávy aktuálně.

Chcete přesunout sídlo firmy do Prahy, ale nemůžete si dovolit držet celý rok kancelář? Objevte šikovný nástroj s názvem virtuální sídlo.

Profi články

Profi články je portál na vydávání Tiskových zpráv. Profi články je zpravodajsky portál společnosti Press Media. info@press-media.cz, profi-clanky.cz

Aktuality Facebook Like Box

Finmag

Finanční zpravodajství. Business News.

NAVRCHOLU.cz

Foto galerie

Přihlásit se | Design DonV optimalizace PageRank.cz