Co je třeba vědět o únikových cestách a východech

Ať už se budete nacházet v jakékoli budově, nikdy si nemůžete být jisti tím, že zde nevypukne požár či nestane se podobné neštěstí. Kdyby k takovým nepředvídatelným situacím došlo, to jediné, co vás bude zajímat, jsou únikové cesty a východy. Pokud hovoříme o únikových cestách, hovoříme o komunikaci, která umožňuje bezpečnou evakuaci osob ze stavby nebo z jejích částí, jež jsou ohrožené požárem či jinou pohromou, na volné prostranství, které už ohrožené požárem není. Únikové východy a cesty nemohou vzniknout jen tak někde, musí splňovat různé normové hodnoty, musí vytvářet předpoklady pro bezpečný únik osob z budovy ven. 

V současné době existují hned dva druhy únikových cest, které samozřejmě musí obsahovat únikové značení. Podle únikového značení najdete únikový východ rychle, bez zbytečného zmatkaření. 

Jak se dělí únikové cesty

Únikové cesty se dělí na chráněné a nechráněné. Zatímco chráněná úniková cesta je trvale volný komunikační prostor vedoucí k východu na volné prostranství, který je zároveň chráněný před případným požárem či jinou pohromou, nechráněná úniková cesta vede na prostranství, jež není plně chráněno před požárem a jiným nebezpečím. Často však vede či směřuje do chráněné únikové cesty. 

Jak má vypadat úniková cesta?

Jak jsme zmínili, únikové cesty jsou značeny. Únikové značeni je stejně důležité jako třeba zákazové značky či výstražné značky, které najdeme na jiných místech než v budovách. Toto bezpečnostní značení se zpravidla umísťuje tam, kde dochází ke změně směru úniku, případně kde dochází ke křížení komunikací. Také se umísťuje tam, kde dochází ke změně výškové úrovně. 

Tip redakce:  JAK PEČOVAT O STAROŽITNÝ KOUSEK NÁBYTKU?

V únikovém východu musí být dveře opatřeny odblokovacím zámkem. Musí zde být dostatečně mnoho osvětlení, musí být trvale průchozí a nesmí být využívány tak, aby zvyšovaly požární riziko. V případě, že se v nějaké stavbě s nadzemními podlažími může pravidelně pohybovat více jak deset lidí, jež mají omezenou schopnost pohybu, musí být v takové budově zřízen evakuační výtah.

Nejste přihlášen. Přihlásit se

Aktuality z domova

Aktuality z domova partner rubriky Zprávy

Aktuální Zprávy

Čerstvé zprávy a události z domova i ze světa. Aktuality ze světa sportu a financí. Novinky v oblasti módy a bydlení. Zprávy aktuálně.

Profi články

Profi články je portál na vydávání Tiskových zpráv. Profi články je zpravodajsky portál společnosti Press Media. info@press-media.cz, profi-clanky.cz

Aktuality Facebook Like Box

Finmag

Finanční zpravodajství. Business News.

NAVRCHOLU.cz

Foto galerie

Přihlásit se | Design DonV optimalizace PageRank.cz