Co dělat, když se poraní nejzatíženější kloub těla

Má složitou strukturu a nese celou hmotnost těla. Vazy uvnitř něj jsou důležité stabilizátory. Řeč je o kolenním kloubu a jeho vazivovém aparátu.

Časté poranění

Už jste někdy slyšeli výrazy jako kolenní kloub, ruptura předního zkříženého vazu, plastika kolenního zkříženého vazu? Pravdou je, že poranění předního zkříženého vazu je stále více častější a tak je možné, že jste i vás samotné nebo vaše blízké už něco takového mohlo potkat. Stačí příliš velká námaha nebo nadměrný zkrut z bérce a přetržený vaz je na světě. Často se tak přihodí při sportu.

Důležité stabilizátory

Uvnitř kolene se nalezneme zkřížené vazy s funkcí stabilizátorů. Při poranění přicházejí nepříjemnosti jak při sportu – nestabilita při běhu či rychlé změně pohybu, tak i v běžném životě – kdy může být problémem chůze po nerovném terénu.

Správná volba terapie

Kolik je vám let? Jaké děláte sporty? Víte o dalším poranění? Podobné a další otázky přináší individuální přístup, který je u volby terapie zcela zásadní. Mezi dva hlavní směry terapie patří konzervativní přístup, kdy jde o léčbu intenzivní fyzioterapií, kdy je vyloučeno jakékoliv přidružené zranění a pak přístup chirurgický, který zahrnuje rehabilitaci.

Plastika předního zkříženého vazu

Operační přístup, jehož cílem je to, aby kloub fungoval tak, jak před poraněním, byl stabilní, silný a spolehlivý při pohybu, vyžaduje rehabilitovat již v době před operací. Jde o dosáhnutí snížení otoku a snaha co nejvíce obnovit rozsah pohybu. Před operací se nacvičuje i chůze o dvou francouzských holí. Pak přichází na řadu operace, která se provádí několika způsoby, mezi ně patří použití štěpu, kdy jde vlastně o využití pacientových šlach z jiné části těla jako základního materiálu pro obnovení poraněného. Tento nový materiál potřebuje 10 až 12 týdnů na to, aby dorostl, po tuto dobu nepodceňujte nošení kolenní ortézy.

Čas na pasivní rozcvičení

Jakmile jsou bolesti po operaci pryč nebo utlumené, přichází čas na pohyb. V této fázi jde o pasivní rozcvičení, kterému výborně pomáhá kolenní motodlaha. Hodí se pro pacienty po operacích kolene a pravidelným používáním se pacient navrací k běžnému pohybu v pohodlí domova.

Používání motodlahy po operaci kolene má nespočet přínosů – snižuje možné komplikace z dlouhodobého znehybnění, zlepšuje pohyblivost kloubů, podporuje hojení chrupavek a vaziva a v neposlední řadě je velkou výhodou možnost rehabilitování podle potřeb pacienta.

Návrat k oblíbenému sportu nemusí být v nedohlednu

Ortézy mají své místo jak ve fázi před operací, tak i v době po operaci. A tady přichází na řadu návrat ke sportovním aktivitám, kterého díky ortézám bude snadnější dosáhnout. Čtyřbodová ortéza na koleno CTI OTS pro muže patří k ortézám, se kterými zvládnete lyžování, hokej nebo motokros. Ortéza na koleno FLEX je díky lehčí váze, ta pravá pro ženy, které se bez problému mohou vrátit k volejbal, turistice a dalším sportům. Věděli jste, že můžete pořídit i ortézu na míru? Pokud vám nevyhovuje sériová ortéza, využijte výhod té individuální. Ortézy na míru CTi se dají pohodlně nosit pod oblečením a mají nízkou hmotnost.

Nejste přihlášen. Přihlásit se

Aktuality z domova

Aktuality z domova partner rubriky Zprávy

Levné ubytování pro studenty

Aktuální Zprávy

Čerstvé zprávy a události z domova i ze světa. Aktuality ze světa sportu a financí. Novinky v oblasti módy a bydlení. Zprávy aktuálně.

Profi články

Profi články je portál na vydávání Tiskových zpráv. Profi články je zpravodajsky portál společnosti Press Media. info@press-media.cz, profi-clanky.cz

Aktuality Facebook Like Box

Finmag

Finanční zpravodajství. Business News.

NAVRCHOLU.cz

Foto galerie

Přihlásit se | Design DonV optimalizace PageRank.cz