Chraňte si své dýchací cesty správnými ochrannými pomůckami a předejděte tak nepříjemným nemocem z povolání

Použít pracovní pomůcky pro ochranu dechu při práci v rizikovém prostředí by mělo být stejnou samozřejmostí, jako nasadit si rukavice při práci s motorovou pilou. Statistiky Státního zdravotního ústavu říkají, že plicní choroby a onemocnění patří ke čtyřem nejčastějším nemocem z povolání. A to už je dostatečný argument.

Kde může dojít k poškození dýchacích cest?

Mezi nejrizikovější obory z hlediska poškození dýchacích cest se řadí stavebnictví, chemický a zpracovatelský průmysl, kovovýroba nebo automobilový průmysl. Všude tam, kde vzduchem poletují prachové částice, unikají výpary z chemických látek nebo se nachází smog, toto nebezpečí hrozí.

Co konkrétně pracovníky ohrožuje?

Pozor si musíte dát všude, kde se pracuje s barvivy, rozpouštědly, přípravky pro chemické čištění nebo odmašťování. Tyto látky vypouští do ovzduší výpary, které poškozují dýchací ústrojí a mohou se vyvinout až v nemoci z povolání. Nebezpečné jsou všechny látky obsahující izokyanáty, tedy například i azbest.

Tip redakce:  Mikrodermabraze čištění pleti

Jako první projevy onemocnění dýchacích cest se objeví dráždivý kašel a obtížné dýchání. V krajním případě může dojít k podráždění plic nebo rakovině.

Jakými ochrannými pomůckami se chránit?

Nejzákladnějším způsobem ochrany jsou roušky (často využívané ve zdravotnictví) a respirátory. Tyto ochranné pracovní pomůcky jsou vhodné při přítomnosti jemných prachových částic ve vzduchu či při ochraně proti méně škodlivým chemickým látkám.

Ve chvíli, kdy se pohybujete ve smogu, působí na vás výpary ze silných chemických látek apod., budete potřebovat vyšší stupeň ochrany, který zaručují masky (polomasky) s filtry. Celoobličejové masky zabraňují vniku agresivních látek do těla skrze oční sítnici.

Při výběru respirátoru (neboli polomasky) dejte pozor na jeho označení. Mohou být buďto reusable (R) – tedy pro více použití nebo pouze non reusable (NR) – tedy pro jedno použití.

Ve speciálních případech, kdy v místnosti není dostatečný přísun kyslíku, přicházejí na řadu dýchací přístroje.

Tip redakce:  Problémy s vlasy mají konečně řešení

Důležité! Naučte se ochranné pomůcky používat správně

Stejně důležité jako správný výběr pomůcek pro ochranu dechu je vhodnost dané masky pro váš obličej. Musí vám dokonale sedět – přiléhat na obličej. To zajistíte jednak výběrem správné velikosti (S, M, L) a také přípravou samotného obličeje. Základem je mít hladce oholenou tvář, nemít na ní žádné šperky a pokud máte dlouhé vlasy, sepnout je dozadu gumičkou. Pro ještě větší komfort existují tvarovatelné masky.

Co to jsou filtrační třídy a kdy jakou využít?

Když už se rozhodnete k tomu, že ochraně svého dýchacího ústrojí chcete věnovat čas, je důležitý výběr správné ochranné pomůcky pro prostředí, ve kterém pracujete. Například respirátor vás dostatečně ochrání proti prachovým částicím, na smog už je ale krátký.

Při výběru masky je dobré se řídit filtračními třídami. Ty jsou definované nařízením vlády, která stanovuje přesné limity pro koncentraci nebezpečných látek v ovzduší. Konkrétně se jedná o násobek

  • Maximální přípustné koncentrace látek v ovzduší (NPK-L)
  • Přípustného expozičního limitu látek v ovzduší (PEL).
Tip redakce:  Je lepší repasovaný počítač nebo nový?

Přípustná koncentrace je taková, která nevyvolává přímý či nepřímý škodlivý účinek na člověka, nesnižuje jeho pracovní schopnost a jeho pohodu.

Následující tabulka ukazuje limity filtračních tříd a doporučení při jakých činnostech byste měli využívat kterou kategorii.

Filtrační třída Maximální násobek NPK-L/PEL Činnosti
FFP1 4x Sádrování, manipulace s cementem, těžba uhlí či kamene, rostlinná výroba, práce v textilním průmyslu
FFP2 12x Broušení, řezání, vrtání kamenu, betonu, kovů, skla, měkkých dřevin, svařování oceli a zinku, postřikování proti škůdcům, kontakt s alergeny (pyl, zvířecí srst, plísně), kontakt s bakteriemi a smogem
FFP3 50x Práce s tvrdým dřevem, sváření nerezové oceli, hliníku, manipulace s azbestem a olovem, kontakt s viry

V každém případě čtěte návody k použití ochranných pomůcek, kde zjistíte konkrétní postup, jak je používat a pro jaké účely se nejlépe hodí a také popisy u potenciálně nebezpečných látek, které udávají informace o míře jejich nebezpečí.

2 tipy na pracovní pomůcky pro ochranu dýchacího ústrojí

Polomaska SPIROTEK HM8500

Tato polomaska představuje ideální kombinaci pohodlí a ochrany – díky filtrům a kombinovaným filtrům ochrání vaše dýchací cesty proti částicím, plynům a párám.

Celoobličejová maska SPIROTEK FM9500

Maska pro celý obličej SPIROTEK je i přes svoji robustnost dostatečně komfortní. Je lehká, ergonomicky tvarovaná a poskytuje vynikající zorné pole. Ochranu zajišťuje systém dvou po stranách umístěných filtrů.

Nejste přihlášen. Přihlásit se

Aktuality z domova

Aktuality z domova partner rubriky Zprávy

Aktuální Zprávy

Čerstvé zprávy a události z domova i ze světa. Aktuality ze světa sportu a financí. Novinky v oblasti módy a bydlení. Zprávy aktuálně.

Profi články

Profi články je portál na vydávání Tiskových zpráv. Profi články je zpravodajsky portál společnosti Press Media. info@press-media.cz, profi-clanky.cz

Aktuality Facebook Like Box

Finmag

Finanční zpravodajství. Business News.

NAVRCHOLU.cz

Foto galerie

Přihlásit se | Design DonV optimalizace PageRank.cz