I když se na první pohled může zdát, že móda bez chloupků je ryze moderní záležitostí, historie dokládá pravý opak. A to nejenom z estetického, ale také z hygienického či kulturního hlediska. Jak se tedy ke chloupkům stavěly naše předchůdkyně?
více v článku...
Pokrokový starověk
Není tajemstvím, že starověká mocná impéria byla velmi pokroková snad v každé oblasti lidského života. Například v Egyptě se muži i ženy pravidelně zbavovali všech chloupků – s výjimkou obočí. Protože tehdy neexistoval žádný kosmetický salon, úpravy se prováděly doma za pomocí břitev z bronzu či pazourku nebo ostrou hranou škeblí. Neoholené tělo bylo v Egyptě považováno za barbarské a nedůstojné.
Stejný postoj zaujalo i Řecko a Řím. Archeologové tvrdí, že prostitutky a dámy z vyšší společenské vrstvy byly jednoznačně pravidelně depilované. Přítomnost chloupků totiž nebyla žádoucí ani společensky přijatelná. Jak se tedy dámy zbavovaly ochlupení? Neobešlo se to bez bolesti – kromě klasického vyškubávání se používal i oheň či horký popel. Římské ženy na tom byly obdobně. Také ony se chloupků zbavovaly. Znaly však mnohem šetrnější postupy, například vytrhávání volsellou (speciální pinzeta) či krémů s obsahem pryskyřice, kozí žluči či netopýří krve. O postoji ke chloupkům také svědčí velcí básníci a filosofové té doby. Publius Ovidius Naso například ve svých spisech tvrdil, že ženské nohy by neměly být pokryty „štětinatými chlupy“.
Moderní doba
Zatímco v průběhu středověku a raného novověku se ochlupení příliš neřešilo, moderní doba zaujímá k otázce depilace jasné stanovisko. Když ženy začínají odhalovat paže a nohy, kosmetický průmysl začíná ve velkém prodávat žiletky či depilující krémy a začíná hlásat, že chloupky na kůži moderní ženy nepatří. Hladká kůže se tak stává symbolem ženskosti, jemnosti a mládí. Ženy si začínají upravovat obočí, navštěvovat kosmetické salony či podstupovat depilace voskem nebo cukrovou pastou. Nyní se však zdá, že se mnoho žen navrací zpět na cestu „přírodního ochlupení“. Je to trend, který se znovu vrátí ze středověku a ovládne kult krásy? Nechme se překvapit.