Chcete vědět co jíte? Pořiďte si vejce z vlastního chovu

V poslední době se roztrhl pytel s návratem k domácím potravinám. Začíná být stále oblíbenější zelenina od místních farmářů, mléko z malochovů i domácí vejce. A právě o domácích vajíčkách bude tento článek. Vyplatí se chovat vlastní slepice a mít vajíčka ze svého domácího chovu?

Nezbytné peněžní náklady

Jestli se chov vlastních kuřic vyplatí, záleží hlavně na tom, zda pro ně máte vhodné zázemí, nebo jestli byste ho teprve museli vytvořit. Jaké zázemí je vlastně potřeba? Zejména se jedná o nějakou oplocenou plochu, kterou by slepice mohly využít jako výběh. Je potřeba pro ně také zajistit kurník, aby se měly kam schovat na noc. A další výdaje se samozřejmě skrývají v pravidelném přísunu krmiva.

Tip redakce:  Luxusní bar Cabaret Aphrodite tak to jsou Lázně Rajecké Teplice

Slepičí krmivo se sestává ze zrní s příměsí vitamínů a minerálů. Pokud chováte slepičky ve volném výběhu, kde si mohou spoustu krmiva najít samy, pak je spotřeba krmné směsi o to snížená. Cena za krmnou směs pro jednu slepičku na celý rok pak vychází kolem 400 Kč. Pokud Vám slepička snese např. 250 vajíček za rok, potom cena jednoho vejce vychází zhruba na 1,60 Kč. Cenu práce počítat nemusíme, jelikož chov slepic není práce, ale zábava! Průměrná česká rodina měsíčně spotřebuje asi třicet vajec, což by přibližně odpovídalo snůšce dvou až tří nosnic. Protože jsou však slepice společenská zvířata, doporučuje se je chovat v minimálním počtu pěti kusů.

Tip redakce:  Léčivá síla švestek – přírodní lék proti rakovině

Výhody chovu slepic

Při chovu slepic je samozřejmě největším přínosem čerstvá snůška vajec. A to až kolem 280 vajec na jednu slepici ročně, pokud se jedná o nosnici šlechtěnou speciálně pro snůšku vajec.  Není překvapivé, že domácí vejce mají vyšší obsah prospěšných látek, než vejce z klecového chovu. Domácí vejce mají mnohonásobně vyšší obsah vitamínu D a omega-3 mastných kyselin. A pokud vám kuřice budou snášet více vajec, než kolik dokážete spotřebovat, můžete přebytečná vejce darovat rodině. Kvalitní vajíčka ocení naprosto každý.

Jako bonus, až nosnice doslouží získáte také kvalitní domácí maso v biokvalitě. Jak vidíte, chov domácích slepic v sobě skrývá mnoho výhod. Avšak před tím, než se do něj pustíte, zvažte, zda se o ně zvládnete dostatečně postarat. Přece jen toužíte po vejcích od spokojených nosnic. A jako u každých zvířat, jejich chov je radost i starost, proto byste na to měli být připraveni.

Tip redakce:  Objednejte si nyní pobyt v Lázních Luhačovice za zvýhodněné ceny

Abyste se mohli pustit sami do chovu slepiček a získat tak levná , ale zato nejlepší domácí vajíčka, musíte si nejprve obstarat mladé slepičky, tzv. kuřice. V dnešní době už se nemusíte bát, že budete muset strávit polovinu soboty ve frontě na tržišti, abyste si pak novými kamarádkami nechali znečistit celé vozidlo. Nejpohodlnější a nejlepší cestou jak nové kuřice pořídit je vybrat si spolehlivého dodavatele, který Vám slepičky doveze až do domu, nechá Vás vybrat si z více druhů slepic a také Vám nabídne bezplatné poradenství do chovu. Prověřeného dodavatele najdete například na webu www.kurice.cz.

Nejste přihlášen. Přihlásit se

Aktuality z domova

Aktuality z domova partner rubriky Zprávy

Aktuální Zprávy

Čerstvé zprávy a události z domova i ze světa. Aktuality ze světa sportu a financí. Novinky v oblasti módy a bydlení. Zprávy aktuálně.

Profi články

Profi články je portál na vydávání Tiskových zpráv. Profi články je zpravodajsky portál společnosti Press Media. info@press-media.cz, profi-clanky.cz

Aktuality Facebook Like Box

Finmag

Finanční zpravodajství. Business News.

NAVRCHOLU.cz

Foto galerie

Přihlásit se | Design DonV optimalizace PageRank.cz