Chalupaření – návrat zpět ke kořenům

Čísla mluví jasně, jedna třetina obyvatel České Republiky vlastní rekreační objekt, většinou jde právě o chaty a chalupy. Zajet si na víkend do přírody na chalupu zná téměř každý z nás a patří to k tradičním českým aktivitám. To jde ruku v ruce s tím, že téměř polovina Čechů dává přednost dovolené doma, v Česku.

Proč?

Překvapivě chalupaření není jen doménou seniorů, kteří chtějí trávit více času na venkově. Nejčastěji si rekreační nemovitosti pořizují právě mladé rodiny s dětmi. Strávit víkend s rodinou v přírodě, mimo město, patří mezi žádané a vyhledávané aktivity.

Mnozí na chalupách prožili část svého dětství a chtějí podobné prožití dětských let i pro své potomky. Někteří zase hledají možnosti, jak uniknout ruchu města a zrelaxovat po náročném pracovním týdnu mimo davy lidí.

Další zase láká vidina vlastně vypěstované zeleniny či ovoce a vlastnit tak svůj kousek přírody.  Starší generace dokonce často opouští byt ve městě a odchází na důchod do chalupy, aby tam zůstali natrvalo.

Nový nebo k rekonstrukci?

V posledních letech proto stoupla poptávka po těchto rekreačních objektech. Zatímco dříve měli lidé zájem spíše o nemovitosti ve výborném stavu, aby nemuseli provádět žádné úpravy a objekt mohli rovnou používat, v současnosti jdou na dračku i objekty určené k rekonstrukci.

Důvodem je převážně cena. Vysoká poptávka tlačí ceny nahoru, a tak lidé raději koupí levnější objekt určený k rekonstrukci, který si postupně spraví. Tomu nahrává i fakt, že jsme národ kutilů.

Atraktivní lokality

Podle statistik Češi nejčastěji kupují svá víkendová obydlí v dojezdové vzdálenosti. Lidé z větších měst jsou ochotni dojíždět zhruba půl hodinu, pokud však jde o žádaná a atraktivní místa, jsou ochotni na cestě strávit ještě půlhodinu navíc.

Proto není překvapující, že nejvíce těchto rekreačních nemovitostí najdeme ve středních Čechách, konkrétně v okolí řeky Sázavy, kam míří na víkendy Pražené.

Mezi atraktivní lokality patří také horské oblasti, Pražané míří nejčastěji do Krkonoš do Špindlerova Mlýna, Peci pod Sněžkou a Harrachova. Další oblíbenou lokalitou jsou Jizerské hory a Šumava. Na severní Moravě vedou zase Beskydy, zejména Ostravice a Čeladná.

Obecně však můžeme říct, že oblíbené jsou veškeré klidné oblasti s krásnou přírodou, v dostupné vzdálenosti větších měst.

Investice

Mnozí berou chalupaření i jako výhodný byznys. Počáteční investice do chalupy sice není nejmenší, ale tato investice se může během let několikrát vrátit. Češi rádi tráví dovolenou ve své domovině a za pobyt v přírodě jsou ochotni si připlatit. Proto je výhodné rekreační objekty během letní či zimní sezony pronajímat.  

Máte dost peněz?

Nezapomínejme však, že provoz i údržba chaty či chalupy něco stojí, a tak je rozumné nákup tohoto objektu zvážit. Další peníze stojí také koupě zahradní techniky.  Pokud ale na to momentálně nemáte, nezoufejte. V nabídce je spousta chat i chalup k pronájmu jak na pár dní, tak i pro dlouhodobé pobyty, z kterých si vybere opravdu každý.

Autor: zipHOME.cz – realitní seznamka

Nejste přihlášen. Přihlásit se

Aktuality z domova

Aktuality z domova partner rubriky Zprávy

Aktuální Zprávy

Čerstvé zprávy a události z domova i ze světa. Aktuality ze světa sportu a financí. Novinky v oblasti módy a bydlení. Zprávy aktuálně.

Profi články

Profi články je portál na vydávání Tiskových zpráv. Profi články je zpravodajsky portál společnosti Press Media. info@press-media.cz, profi-clanky.cz

Aktuality Facebook Like Box

Finmag

Finanční zpravodajství. Business News.

NAVRCHOLU.cz

Foto galerie

Přihlásit se | Design DonV optimalizace PageRank.cz