Babiš je proti evropským top kandidátům, nevěří, že dokáží sjednotit Unii

Timmermans by se mohl stát šéfem eurokomise.
Brusel. Špicenkandidáti, tedy lídři kandidátek jednotlivých frakcí ve volbách do Evropského parlamentu, nejsou těmi správnými osobami, které by mohly sjednotit Evropu.

Před mimořádným summitem Evropské unie o obsazení klíčových postů v jejích orgánech to řekl český premiér Andrej Babiš.

Zájmy České republiky

Babiš reagoval na zákulisní informace, že největší šanci stát se novým předsedou Evropské komise má špicenkandidát socialistů Frans Timmermans.

K otázce údajné možnosti, že by se slovenský premiér Peter Pellegrini (Směr-SD) mohl stát šéfem Evropské rady, Babiš uvedl, že předseda slovenské vlády patří mezi evropských socialistů a otázky obsazení jednotlivých postů musí nutně brát stranický.

Český premiér

Český premiér konstatoval, že předseda Komise má významnější pravomoci.

“Já se na to dívám z hlediska zájmů České republiky, ne frakcí. Tady jde o to, aby v Komisi byl někdo, kdo rozumí našemu regionu. Je třeba si uvědomit, že V4 je jako blok největší obchodní partner Německa,” zdůraznil Babiš, přičemž naznačil, že hlas středoevropského bloku by měl mít jistou váhu.

Sorosův člověk

Pellegrini, který se před summitem účastnil jednání Strany evropských socialistů (PES), se při novinářích před večerním setkáním hlav států a vlád EU nepřistávají.

“My jsme byli od počátku proti systému špincenkandidátov,” prohlásil Babiš.

“Ptám se, kde jsou ženy? Pokračoval český premiér, přičemž za” také dobrou kandidátku “na post předsedy Komise označil dánskou eurokomisařka Margrethe Vestagerovú z Aliance liberálů a demokratů pro Evropu (ALDE).

Mluvčí maďarské vlády předtím prohlásil, že Timmermans je nepřijatelný pro celou Vyšehradskou čtyřku, přičemž ho označil za “Sorosova člověka”.

“Nevím, jestli je Sorosův člověk,” reagoval Babiš, avšak vyzval ke “geografickému balansu”. Poukázal, že Timmermans se “několikrát negativně vyjádřil k našemu regionu a má odlišné pohledy na migraci než my”.

Nejste přihlášen. Přihlásit se

Aktuality z domova

Aktuality z domova partner rubriky Zprávy

Aktuální Zprávy

Čerstvé zprávy a události z domova i ze světa. Aktuality ze světa sportu a financí. Novinky v oblasti módy a bydlení. Zprávy aktuálně.

Profi články

Profi články je portál na vydávání Tiskových zpráv. Profi články je zpravodajsky portál společnosti Press Media. info@press-media.cz, profi-clanky.cz

Aktuality Facebook Like Box

Finmag

Finanční zpravodajství. Business News.

NAVRCHOLU.cz

Foto galerie

Přihlásit se | Design DonV optimalizace PageRank.cz