4 rady, jak se při splácení půjčky vyhnout nepříjemnostem

V dnešní době jen tak nepotkáte člověka, který žije kompletně bez dluhů. Téměř každý má na kontě hypotéku, leasing nebo nějakou formu krátkodobé půjčky či jiného závazku, který pravidelně splácí. Sjednání některého z těchto produktů není žádná velká věda a o řadu z nich si dokonce můžete zažádat i online a mít tak peníze na účtu během pár chvil. S každým takovým závazkem se však pojí také velká zodpovědnost, protože pokud splátku z jakéhokoliv důvodu nepošlete nebo se s ní zpozdíte, můžete čelit nemalým sankcím. Jak se takové situaci vyhnout?

1. Dobře zvažte, zda půjčku opravdu potřebujete

Ne, že bychom chtěli zpochybňovat váš úsudek, nicméně každému z nás se může stát, že se na situaci díváme jen z jednoho úhlu pohledu a kvůli tomu si nepřipouštíme další možnosti, jak bychom mohli daný problém vyřešit. Když vás například potkají nějaké nečekané výdaje, zkuste nejprve zapátrat, jestli byste nějaké náklady v domácnosti nemohli o něco snížit nebo se jich, alespoň v daném měsíci, úplně zbavit.

Tip redakce:  Směnárna Praha 1 AuraAktiv nabízí nejlepší kurzy

Mnoho lidí má tendenci hned sahat po půjčkách, i když by úplně stačilo se uskromnit, a tak získat finance na vše, co nutně potřebují poplatit. Často se také stává, že si berou úvěry na věci, které zbytečně nepotřebují, a tak svůj rozpočet zbytečně zatěžují. Vždy tedy nejprve raději zkuste najít nějaké jiné, ideálně bezdlužné řešení – dovolená, vánoční dárky ani ten nejnovější mobil za ty starosti rozhodně nestojí.

2. Propočítejte si, zda si půjčku můžete dovolit

Na první pohled se možná zdá, že půjčkou získáte peníze, pravdou však je, že je také budete muset vrátit a ještě vás to bude něco stát. Z toho důvodu byste si měli nejdřív spočítat, kolik jste schopni každý měsíc věnovat splátkám, a zároveň se postarat o to, abyste měli bokem finanční rezervu pro případ, že vás potkají nějaké nečekané okolnosti, a vám nezbyde dostatek prostředků na uhrazení splátky.

Tip redakce:  Financování formou emise dluhopisů

Banky i nebankovní společnosti si žadatele o půjčky sice prověřují předtím, než jim je schválí, ne vždy se jim však podaří situaci odhadnout, obzvlášť pak u produktů, jako je například půjčka bez doložení příjmů, kdy nemají žadatelé od zaměstnavatele potvrzeno, že mají stabilní a dostatečně vysoký příjem. Pak už je jen na vás se postarat o to, že na splátku každý měsíc skutečně budete mít peníze. Pokud to totiž neuděláte, budete to pouze vy, kdo ponese hořké následky.

3. Neberte hned první nabídku

Pokud jste si jisti, že půjčku potřebujete a budete schopni ji splácet, můžete se pustit do výběru vhodného produktu. Trh s půjčkami je v dnešní době obrovský, a tak nabízí nejrůznější produkty s dost odlišnými podmínkami. Proto se nikdy nevyplatí sáhnout hned po první půjčce, na kterou narazíte, ať už se vám bude zdát sebevýhodnější. Vždy ji nejprve porovnejte s ostatními produkty, abyste měli jistotu, že jste našli takovou, která vám opravdu vyhovuje. Svou pozornost zaměřte především na výši splátek, RPSN a veškeré poplatky, které jsou s úvěrem spojené.

Tip redakce:  Podnikatelská půjčka je určena nováčkům i zkušeným

4. Spoléhejte pouze na to, co je uvedeno ve smlouvě

Když už jsme u těch parametrů, tak je také nutné zmínit, že se nikdy nemůžete spoléhat jen na to, co je uvedeno ve smlouvě nebo v prospektech. Jediným skutečně důvěryhodným zdrojem informací, na který se v případě potřeby můžete odkázat, je samotná smlouva. Proto ji nikdy nepodepisujte bez toho, aniž byste si ji celou v klidu přečetli a skutečně porozuměli všemu, co je v ní uvedeno. Pokud byste to totiž neudělali, mohly by vás nepříjemně překvapit různé poplatky, o kterých se na internetu vůbec nic nepsalo.

Nejste přihlášen. Přihlásit se

Aktuality z domova

Aktuality z domova partner rubriky Zprávy

Aktuální Zprávy

Čerstvé zprávy a události z domova i ze světa. Aktuality ze světa sportu a financí. Novinky v oblasti módy a bydlení. Zprávy aktuálně.

Profi články

Profi články je portál na vydávání Tiskových zpráv. Profi články je zpravodajsky portál společnosti Press Media. info@press-media.cz, profi-clanky.cz

Aktuality Facebook Like Box

Finmag

Finanční zpravodajství. Business News.

NAVRCHOLU.cz

Foto galerie

Přihlásit se | Design DonV optimalizace PageRank.cz