Jak si nejlépe přivydělat při studiu?

Přestože máme v české republice veřejné vysoké školství zdarma, může se studium dost prodražit. Hlavně, když se jedná o studium v jiném městě a musíte započítat peníze na kolej a dojíždění. Proto jsou tak oblíbené brigády pro studenty, díky kterým si můžete i při škole přivydělat nějakou tu korunu navíc. A když se vám podaří sehnat dokonce i nějakou brigádu v oboru, budete mít vedle velice užitečné praxe i skvělou položku do životopisu, říká ing.Šťastná za společnosti 123jobs Media, významného tuzemského provozovatele pracovních portálů a on-line aplikací.

Kde najít vhodnou brigádu?

V dnešní době se nejvíce informací dá najít jednoduše online. Podívejte se na naše pracovní portály jako je Personalistka.cz nebo 123jobs.cz a hledejte práci na zkrácený úvazek nebo brigádu. Vyzkoušejte také největší vyhledávače práce Žirafa.cz a Jobsi.cz  kde si můžete nechat vybrané inzerce práce v této sekci rovnou i zasílat emailem, abyste o nich věděli mezi prvními a měli větší šanci, že na ně stihnete odpovědět včas. Zkuste se taky zeptat svých přátel a známých, možná by věděli o nějaké vhodné a dobře placené brigádě přesně pro vás. Sledovat můžete i vývěsku vaší školy, některé školy například v informačním systému nebo na nástěnce v hlavní budově vyvěšují relevantní pracovní nabídky pro studenty svých oborů.

Tip redakce:  Amazon zvyšuje mzdy. Řadoví pracovníci budou vydělávat až 175 korun na hodinu

Co zajištění brigády obnáší?

Až seženete správnou brigádu, budete muset podepsat smlouvu. Základní dvě možnosti, se kterými se u studentského přivýdělku setkáte, jsou dohoda o provedení práce a dohoda o pracovní činnosti. U dohody o provedení práce (DPP) můžete u daného zaměstnavatele odpracovat až 300 hodin v průběhu celého kalendářního roku. Největší výhodou je, že pokud váš měsíční příjem nepřesáhne 10 000 Kč, nebude se vám z něj strhávat zdravotní ani sociální pojištění, pouze se bude danit 15 %. DPP je nejvhodnější na krátkodobé brigády, při dlouhodobější brigádě už se častěji využívá DPČ tedy dohoda o pracovní činnosti. Také se podepisuje na rok a je omezena odpracováním průměrně 20 hodin v průběhu týdne. Můžete si to ale flexibilně rozložit tak, že třeba jeden týden odpracujete 25 hodin a další jen 15. U DPČ se vám ale z příjmu strhává sociální a zdravotní pojištění už při výdělku nad 3 000 Kč měsíčně.

Tip redakce:  Práce na dosah ruky, stačí jen natáhnout

Výhoda pro studenty

Ať už ale pracujete na DPP nebo na DPČ, můžete u zaměstnavatele podepsat prohlášení k dani (někdy zvané jako růžový list) – jako student tak dostanete základní daňovou slevu na poplatníka až do výšky 2 070 Kč měsíčně, o které zaplatíte na daních méně. Tento růžový list ale můžete podepsat v jednom kalendářním měsíci jen u jednoho zaměstnavatele, takže pokud jste zaměstnaní na více místech, další výdělky už se vám budou normálně danit 15 %.

Více informací o pracovních portálech najdete na našich stránkách www.123jobsmedia.cz .

123jobs

123jobs media

123jobs recenze

Nejste přihlášen. Přihlásit se

Aktuality z domova

Aktuality z domova partner rubriky Zprávy

Aktuální Zprávy

Čerstvé zprávy a události z domova i ze světa. Aktuality ze světa sportu a financí. Novinky v oblasti módy a bydlení. Zprávy aktuálně.

Profi články

Profi články je portál na vydávání Tiskových zpráv. Profi články je zpravodajsky portál společnosti Press Media. info@press-media.cz, profi-clanky.cz

Aktuality Facebook Like Box

Finmag

Finanční zpravodajství. Business News.

NAVRCHOLU.cz

Foto galerie

Přihlásit se | Design DonV optimalizace PageRank.cz