Výchova dětí v Česku: Učme naše děti úctě a uznávání autorit

„No tak Evi, takhle se mluví s mámou? Kde ses taková slova vůbec naučila?“ – Pokud Vám už zkrátka přerůstá výchova Vašich nejmenších přes hlavu a takovéto věty jsou Vám povědomé, vstupují pravděpodobně právě Vaše děti do období, kdy jim je třeba věnovat co nejvíce péče v oblasti výchovy. Jenomže ta nemusí být úplně jednoduchá a mnozí tápou nad tím, jaké postavení zaujmout a kolik přísnosti použít.

Výchova dětí

Mnoho rodičů dnešní generace pochází z tradičních rodin, ve kterých byli otec s matkou autoritami, a všeobecně vládla tvrdší ruka. Technologie v podobě počítačů, tabletů a smartphonů v podstatě neexistovaly a děti tehdy trávily čas více venku, více s kamarády. Spolu se změnou této éry se ale změnila i výchova dětí, která z autoritářské přešla k více svobodomyslné a liberální, nicméně často neuškodí zamyšlení nad tím, kde jsou vlastně hranice této svobody.

Jako rodič své dítě nejenom zapojujete do různých aktivit, ale především jej připravujete na život dospěláka, který se bude muset vypořádat se vším, co ho v pracovním a osobním životě čeká. Pokud jste si mysleli, že děti vychovává především stát či škola, rozhodně věřte, že je opak pravdou. Svého budoucího dospěláka pro život musíte připravovat i vy sami. Mnohdy je nejlepším krokem zamyslet se nad svým vlastním chováním a jednáním, které bývá dítěti tím prvním vzorem, který v životě dostává. Jednáte například sami autoritativně se svými rodiči? Pokud ano – a dítě má možnost toto jednání vidět – bude velmi pravděpodobně i ono samo v budoucnu disponovat určitou úctou ke starší generace. Už jen samotná výchova dětí v podobě budování dobrých vztahů rodič-dítě je tím, co Vaši nejmenší skutečně potřebují. Jejich potřeby totiž ve skutečnosti netkví v množství hraček, které jim koupíte, nýbrž v množství času a péče, kterou jim budete věnovat.

 

redakce: