Únorová osvěta o těle

Většina z nás se domnívá, že pokud jsme zdárně, někteří dokonce i s přírodovědným zájmem, absolvovali povinnou školní docházku, máme vcelku ucelenou představu o anatomii a fyziologii lidského těla. Ti, kteří zašli ve studiu dál, či mnohem dál, vyznají se (v naší představě) v této matérii hlouběji, podrobněji, ale zásadní novinky či překvapení naše po staletí zkoumané tělesnosti už nenabízejí. Tak schválně!

Lék Wobenzym

Minule jsme prošli od úst k žaludku. Tak dnes zkusíme nějaké překvapení právě u něj:

  • Tvar žaludku je velmi prapodivný a neforemný. Ale není rozhodně náhodný, jen aby se nám tam dovnitř někam vešel. Jedna jeho strana je výrazně delší než druhá, takže se celý orgán zakřivuje. A teď vysvětlení: pokud se napijeme, tekutina steče po kratší straně žaludku hladce rovnou ke vstupu do tenkého střeva a naopak, jídlo spadne na delší stranu, neb je určeno k dalšímu zpracování a rozmělnění.
  • A co se polohy žaludku týče, většina lidí si myslí, že má tento orgán mnohem níž. Začíná totiž těsně pod levou bradavkou (nemáte-li ji tedy zrovna vlivem kojení až u pasu) a končí pod pravým žeberním obloukem.
  • Další zajímavá informace se týká našich střev: tak, abychom zdárně zpracovali a vstřebali porci oběda, užíváme funkci tenkého střeva opatřeného klky, na nichž jsou další menší klky a na nich ještě menší. Celková plocha, která se na akci podílí, je asi stokrát větší, než rozloha naší kůže!
  • A co slepé střevo? Jistě víte, že za slepé střevo se chybně označuje onen červovitý výběžek, apendix, který je pouze malinkatá část onoho slepého střeva a že právě ten se odstraňuje při operaci lidově zvané „slepák“, o kteréžto se traduje, že ji s úspěchem umí udělat i vrátný. A pak se taky říká, že je apendix stejně na nic a způsobuje jen ty záněty. Ale chyba lávky! Relativně nově (od r.2007) se ví, že apendix je zdrojem úžasných prospěšných bakterií a pro imunitu zejména v zeměpisných  lokalitách, kde jsou časté průjmové infekce, je jeho funkce nedocenitelná. Je překvapivě tvořen výhradně lymfatickou tkání coby koncentrované ložisko imunitních buněk. A důležitost lymfatického systému pro odolnost našeho těla už známe v souvislosti s minulým kurzem o blahodárné účinnosti enzymové terapie (nejznámější je u nás lék Wobenzym) na posílení celkové obranyschopnosti lidského organismu, a to vůči nejrůznějším problémům – virovými a bakteriálními infekcemi počínaje, přes otoky až po záněty.
redakce: